Nyvang Hansen Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2023Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 342.000 kr. (93% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2023Administrationsselskab i en sambeskatning med 1 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2020–2023
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||
| Likvide beholdninger | 5 | 14.252 | 128.678 | 229.276 |
| Omsætningsaktiver i alt | 44.345 | 14.252 | 219.350 | 577.782 |
| Anlægsaktiver i alt | 168.825 | 422.553 | 474.766 | 157.137 |
| Aktiver i alt | 213.170 | 436.805 | 694.116 | 734.919 |
| Balance — passiver | ||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 48.189 | 19.555 | 8.387 | 42.552 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 48.189 | 19.555 | 8.387 | 42.552 |
| Selskabskapital | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 |
| Overført resultat | -3.844 | 247.025 | 269.904 | 227.890 |
| Årets resultat | 124.981 | 365.269 | 382.879 | 366.638 |
| Egenkapital i alt | 164.981 | 417.250 | 685.729 | 692.367 |
| Resultatopgørelse | ||||
| Bruttofortjeneste | -5.000 | -25 | -414 | -90 |
| Resultat af primær drift | — | -25 | -414 | -90 |
| Resultat før skat | 123.830 | 365.839 | 382.879 | 366.638 |
| Årets resultat | 124.981 | 365.269 | 382.879 | 366.638 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | 0 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||
| Ansatte | — | 0 | 0 | 0 |
| Udbytte | 113.000 | 114.400 | 360.000 | 342.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2023Er at eje kapitalandele og drive formueadministration.
Selskabet fik i 2023 et resultat før skat på kr. 366.638. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.