PFaber Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 79.400 kr.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 1 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2020–2026
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | 134.095 | 972 | 764 | 22.975 | 2.459 | 12.167 | 29.100 |
| Omsætningsaktiver i alt | 275.346 | 496.194 | 1.167.082 | 1.779.420 | 2.388.090 | 2.116.878 | 2.262.764 |
| Anlægsaktiver i alt | 777.406 | 1.133.441 | 1.783.585 | 2.483.461 | 1.371.143 | 1.060.236 | 427.034 |
| Aktiver i alt | 1.052.752 | 1.629.635 | 2.950.667 | 4.262.881 | 3.759.233 | 3.177.114 | 2.689.798 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 160.906 | 241.581 | 327.275 | 260.862 | 330.730 | 133.223 | 72.252 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 160.906 | 241.581 | 327.275 | 260.862 | 330.730 | 133.223 | 72.252 |
| Selskabskapital | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 |
| Overført resultat | 257.940 | 858.201 | 1.605.907 | 2.590.211 | 2.425.013 | 2.416.308 | 2.498.146 |
| Årets resultat | 419.193 | 552.708 | 1.292.538 | 1.437.527 | -512.516 | -319.612 | -426.345 |
| Egenkapital i alt | 891.846 | 1.388.054 | 2.623.392 | 4.002.019 | 3.428.503 | 3.043.891 | 2.617.546 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Bruttofortjeneste | -10.802 | -12.571 | -15.313 | -17.467 | -77.678 | -24.553 | -21.110 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | 424.539 | 554.849 | 1.279.836 | 1.447.742 | -517.060 | -320.204 | -368.707 |
| Årets resultat | 419.193 | 552.708 | 1.292.538 | 1.437.527 | -512.516 | -319.612 | -426.345 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | 0 | 0 |
| Udbytte | 56.500 | 57.200 | 58.900 | 61.000 | 65.000 | 0 | 79.400 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets væsentligste aktiviteter består i at eje kapitalandele og andre lignende investeringer efter ledelsens skøn.
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. april 2025 - 31. marts 2026 udviser et resultat på kr. -426.345, og selskabets balance pr. 31. marts 2026 udviser en balancesum på kr. 2.689.798, og en egenkapital på kr. 2.617.546.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.