Tandlæge Samir Kallab ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
729.112 kr.-0,7%
Bruttofortjeneste 2023
+116,0%
Gennemsnitlig vækst pr. år 2019–2023
Nøgletal
202588.987 kr.
EBITDA
65,6%
Soliditetsgrad
2,5×
Likviditetsgrad
26,0%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Udbytte
foreslået2022
Der er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Historik
20220 kr.
2021114.400 kr.
2020113.000 kr.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 20242024Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 169.397 kr.0 kr.
2023Skattepligtig indkomst -75.931 kr.0 kr.
2022Skattepligtig indkomst -317.254 kr.0 kr.
2021Skattepligtig indkomst 486.285 kr.106.964 kr.
2020Skattepligtig indkomst 355.424 kr.Fratrukket underskud 58.195 kr.78.188 kr.
2019Skattepligtig indkomst -58.195 kr.0 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | 64.997 | 444.929 | 494.902 | 70.637 | 16.703 | 75.035 | 125.460 |
| Omsætningsaktiver i alt | 131.765 | 550.452 | 580.641 | 236.752 | 168.701 | 311.170 | 360.123 |
| Anlægsaktiver i alt | 312.325 | 265.037 | 288.726 | 207.665 | 126.604 | 55.000 | 55.000 |
| Aktiver i alt | 444.090 | 815.489 | 869.367 | 444.417 | 295.305 | 366.170 | 415.123 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 444.205 | 480.257 | 288.939 | 257.247 | 203.854 | 164.735 | 142.984 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | 11.524 | 0 | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 444.205 | 491.781 | 288.939 | 257.247 | 203.854 | 164.735 | 142.984 |
| Selskabskapital | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 |
| Overført resultat | -40.115 | 162.560 | 422.640 | 147.170 | 51.451 | 161.435 | 232.139 |
| Årets resultat | -40.115 | 315.675 | 374.480 | -275.470 | -95.719 | 109.983 | 70.705 |
| Egenkapital i alt | -115 | 315.560 | 577.040 | 187.170 | 91.451 | 201.435 | 272.139 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Bruttofortjeneste | 33.470 | 1.049.602 | 1.285.833 | 734.074 | 729.112 | — | — |
| Resultat af primær drift | -36.077 | — | 491.012 | -341.857 | -111.850 | 132.330 | 88.987 |
| EBITDA | -2.098 | — | 569.132 | -260.796 | -30.789 | 203.934 | 88.987 |
| Resultat før skat | -44.372 | 406.268 | 476.684 | -351.091 | -121.251 | 132.930 | 90.276 |
| Årets resultat | -40.115 | 315.675 | 374.480 | -275.470 | -95.719 | 109.983 | 70.705 |
| Personaleomkostninger | 35.568 | 564.291 | 716.701 | 994.870 | 759.901 | 173.674 | 157.697 |
| Af- og nedskrivninger | 33.979 | 59.480 | 78.120 | 81.061 | 81.061 | 71.604 | 0 |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 |
| Udbytte | — | 113.000 | 114.400 | 0 | — | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets formål er at drive tandlægevirksomhed og virksomhed, der er naturligt forbundet hermed.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.