Murermester Peter Snejbjerg ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
1.151.746 kr.+8,9%
Bruttofortjeneste 2025
+4,6%
Gennemsnitlig vækst pr. år 2019–2025
Nøgletal
2025225.823 kr.
EBITDA
60,3%
Soliditetsgrad
1,6×
Likviditetsgrad
15,9%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Udbytte
foreslået2025
Foreslået udbytte for regnskabsåret 158.800 kr. (209% af årets resultat).
Historik
2025158.800 kr.
2024135.000 kr.
2023122.000 kr.
2022117.800 kr.
2021114.400 kr.
2020113.000 kr.
2019110.600 kr.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 20242024Skattepligtig indkomst 188.700 kr.41.514 kr.
2023Skattepligtig indkomst 163.000 kr.35.860 kr.
2022Skattepligtig indkomst 128.400 kr.28.248 kr.
2021Skattepligtig indkomst 197.100 kr.43.362 kr.
2020Skattepligtig indkomst 136.200 kr.29.964 kr.
2019Skattepligtig indkomst 111.371 kr.24.486 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | 271.411 | 196.338 | 293.630 | 227.543 | 340.451 | 425.497 | 367.870 |
| Omsætningsaktiver i alt | 343.880 | 343.984 | 386.908 | 343.075 | 405.846 | 444.837 | 386.379 |
| Anlægsaktiver i alt | 1.102.200 | 927.900 | 812.100 | 696.300 | 580.500 | 464.700 | 405.900 |
| Aktiver i alt | 1.446.080 | 1.271.884 | 1.199.008 | 1.039.375 | 986.346 | 909.537 | 792.279 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 225.220 | 199.537 | 207.162 | 186.394 | 246.760 | 270.959 | 235.411 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 225.220 | 199.537 | 207.162 | 186.394 | 246.760 | 270.959 | 235.411 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | -128.673 | -249.663 | -306.088 | 532.325 | 440.206 | 351.674 | 269.000 |
| Årets resultat | -18.073 | -7.990 | 57.975 | 1.010 | 29.881 | 46.468 | 76.127 |
| Egenkapital i alt | 987.129 | 868.539 | 813.514 | 700.125 | 612.206 | 536.674 | 477.800 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Bruttofortjeneste | 880.734 | 757.971 | 960.048 | 939.625 | 957.160 | 1.057.573 | 1.151.746 |
| Resultat af primær drift | -11.932 | -3.764 | 81.875 | 7.825 | 46.026 | 70.567 | 107.023 |
| EBITDA | 118.868 | 123.286 | 197.675 | 123.625 | 161.826 | 186.367 | 225.823 |
| Resultat før skat | -19.446 | -7.949 | 75.861 | 3.782 | 40.265 | 62.506 | 99.733 |
| Årets resultat | -18.073 | -7.990 | 57.975 | 1.010 | 29.881 | 46.468 | 76.127 |
| Personaleomkostninger | 761.866 | 622.087 | 762.373 | 816.000 | 795.334 | 871.206 | 925.923 |
| Af- og nedskrivninger | 130.800 | 127.050 | 115.800 | 115.800 | 115.800 | 115.800 | 118.800 |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Udbytte | 110.600 | 113.000 | 114.400 | 117.800 | 122.000 | 135.000 | 158.800 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktiviteter har i lighed med tidligere år bestået af at drive murervirksomhed.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.