Ravn Coating ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
69.888 kr.+330,4%
Bruttofortjeneste 2024/25
Nøgletal
2024/2569.888 kr.
EBITDA
9,5%
Soliditetsgrad
1,0×
Likviditetsgrad
44,1%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Udbytte
foreslået2023/24
Der er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Historik
2023/240 kr.
2022/2312.000 kr.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2020Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet S. Ravn Holding ApS.
2020Skattepligtig indkomst 0 kr.0 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2020–2025
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||
| Likvide beholdninger | 4.026 | 5.801 | 50.889 | 76.537 | 61.302 | 226.182 |
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | — | 103.281 | 90.543 | 289.441 |
| Anlægsaktiver i alt | 60.274 | 34.953 | 79.074 | 122.899 | 72.086 | 23.205 |
| Aktiver i alt | 88.297 | 53.106 | 145.259 | 226.180 | 162.629 | 312.646 |
| Balance — passiver | ||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 79.223 | 93.125 | 141.354 | 121.295 | 146.011 | 281.683 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | 962 |
| Gældsforpligtelser i alt | 79.223 | 93.125 | 141.354 | 121.295 | 146.011 | 282.645 |
| Selskabskapital | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 |
| Overført resultat | -30.926 | -80.019 | -36.095 | 40.146 | -23.382 | -10.254 |
| Årets resultat | -35.129 | -49.093 | 43.925 | 88.240 | -63.527 | 13.128 |
| Egenkapital i alt | 9.074 | -40.019 | 3.905 | 92.146 | 16.618 | 29.746 |
| Resultatopgørelse | ||||||
| Bruttofortjeneste | -27.199 | -14.149 | 70.598 | 141.254 | -30.332 | 69.888 |
| Resultat af primær drift | -42.888 | -39.470 | 45.044 | 102.313 | -81.146 | 21.007 |
| EBITDA | -27.199 | -14.149 | 70.598 | 141.254 | -30.332 | 69.888 |
| Resultat før skat | -44.000 | -40.222 | 43.925 | 100.979 | -81.859 | 19.938 |
| Årets resultat | -35.129 | -49.093 | 43.925 | 88.240 | -63.527 | 13.128 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | 15.689 | 25.321 | 25.554 | 38.941 | 50.814 | 48.881 |
| Andre nøgletal | ||||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Udbytte | — | — | — | 12.000 | 0 | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktiviteter er coating af metaldele.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.