Heilmann-Falk ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2021Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2022Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2019–2021
| 2019 | 2020 | 2021 | |
|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||
| Likvide beholdninger | 77.089 | 67.070 | 13.749 |
| Omsætningsaktiver i alt | 77.089 | 70.070 | 13.749 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — |
| Aktiver i alt | 77.089 | 70.070 | 13.749 |
| Balance — passiver | |||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 47.088 | 29.164 | 11.573 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 47.088 | 29.164 | 11.573 |
| Selskabskapital | 100 | 100 | 100 |
| Overført resultat | 29.901 | 40.807 | 2.076 |
| Årets resultat | 29.901 | 10.906 | -38.731 |
| Egenkapital i alt | 30.001 | 40.907 | 2.176 |
| Resultatopgørelse | |||
| Bruttofortjeneste | 39.429 | 74.057 | -35.609 |
| Resultat af primær drift | 39.429 | 9.057 | -38.449 |
| Resultat før skat | 39.141 | 14.712 | -38.731 |
| Årets resultat | 29.901 | 10.906 | -38.731 |
| Personaleomkostninger | — | 65.000 | 2.840 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2021Selskabets hovedaktivitet har ligesom tidligere år bestået af handel med biler og serviceydelser, samt salg af konsulentydelser for leasingselskaber og kunder.
Selskabets resultatopgørelse for 2021 udviser et underskud på kr. 38.731, og selskabets balance pr. 31. december 2021 udviser en egenkapital på kr. 2.176. Selskabet har tabt mere end halvdelen af den tegnede kapital og er dermed omfattet af selskabslovens bestemmelser om kapitaltab. Selskabslovens krav om fremlæggelse for generalforsamlingen er overholdt. Ledelsen forventer at kunne reetablere kapitalen ved positive resultater af den fremtidlige drift. Selskabet er pr. 8. april 2022 omregistreret til anpartsselskab hvor selskabskapitalen er forhøjet til 40.000 kr.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.