SN IT Invest ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 158.800 kr. (40% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2019–2026
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 335.088 | 5.263.112 | 389.359 | 12.010.611 | 8.781.926 | 10.815.518 | 6.670.818 | 5.053.524 |
| Omsætningsaktiver i alt | 5.979.030 | 5.900.208 | 7.075.525 | 12.413.137 | 14.602.906 | 11.793.388 | 9.950.723 | 10.046.467 |
| Anlægsaktiver i alt | — | 20.000 | 20.000 | 752.500 | 752.500 | 350.000 | 350.000 | 356.000 |
| Aktiver i alt | 5.979.030 | 5.920.208 | 7.095.525 | 13.165.637 | 15.355.406 | 12.143.388 | 10.300.723 | 10.402.467 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 6.250 | 10.000 | 0 | 5.510.000 | 8.239.163 | 4.090.767 | 3.162.137 | 2.997.609 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 273.614 | 205.579 | 0 | 193.957 | 0 | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 6.250 | 10.000 | 273.614 | 5.715.579 | 8.239.163 | 4.284.724 | 3.162.137 | 2.997.609 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | 5.814.780 | 5.749.608 | 6.658.911 | 7.285.658 | 6.948.443 | 7.686.664 | 6.953.586 | 7.196.058 |
| Årets resultat | -97.627 | 45.428 | 1.022.303 | 741.147 | -219.415 | 860.221 | -598.078 | 401.272 |
| Egenkapital i alt | 5.972.780 | 5.910.208 | 6.821.911 | 7.450.058 | 7.116.243 | 7.858.664 | 7.138.586 | 7.404.858 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Omsætning | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat af primær drift | -11.466 | — | -15.188 | -12.728 | -14.654 | -14.201 | -23.974 | -14.019 |
| Resultat før skat | -97.627 | 45.428 | 1.295.917 | 949.535 | -219.415 | 1.157.727 | -598.078 | 401.272 |
| Årets resultat | -97.627 | 45.428 | 1.022.303 | 741.147 | -219.415 | 860.221 | -598.078 | 401.272 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 0 | 0 | — | — | — | — | 1 | 0 |
| Udbytte | 108.000 | 110.600 | 113.000 | 114.400 | 117.800 | 122.000 | 135.000 | 158.800 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets væsentligste aktiviteter har i regnskabsåret bestået af at drive investeringsvirksomhed.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets resultat anses for tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.