Arensbach Entreprise A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 2.200.000 kr. (100% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Holdingselskabet Arensbach ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2019–2025
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | 1.077.347 | 1.281.130 | 5.965.974 | 1.633.161 | 6.936.795 | 138.867 | 531.134 |
| Omsætningsaktiver i alt | 3.679.526 | 6.244.628 | 11.281.981 | 10.558.284 | 17.252.796 | 14.268.499 | 14.501.233 |
| Anlægsaktiver i alt | 307.221 | 748.604 | 517.275 | 3.084.636 | 2.468.709 | 2.017.126 | 1.762.086 |
| Aktiver i alt | 3.986.747 | 6.993.232 | 11.799.256 | 13.642.920 | 19.721.505 | 16.285.625 | 16.263.319 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 2.134.306 | 5.657.889 | 7.940.807 | 7.774.955 | 13.128.246 | 9.931.450 | 7.952.370 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | 1.410.831 | 1.257.811 | 1.145.258 | 931.079 |
| Gældsforpligtelser i alt | 2.134.306 | 5.657.889 | 7.940.807 | 9.185.786 | 14.386.057 | 11.076.708 | 8.883.449 |
| Selskabskapital | 400.000 | 400.000 | 400.000 | 400.000 | 400.000 | 400.000 | 400.000 |
| Overført resultat | 443.341 | 867.783 | 413.900 | 2.514.901 | 3.949.019 | 4.674.517 | 4.680.370 |
| Årets resultat | 1.443.341 | 424.442 | 2.546.117 | 2.251.001 | 2.227.252 | 725.498 | 2.205.853 |
| Egenkapital i alt | 1.843.341 | 1.267.783 | 3.813.900 | 4.133.070 | 5.209.019 | 5.074.517 | 7.280.370 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Bruttofortjeneste | 4.291.700 | 8.743.005 | 13.056.515 | 14.092.579 | 13.591.164 | 11.467.116 | 13.299.400 |
| Resultat af primær drift | 1.852.625 | 549.317 | 3.265.727 | 2.879.514 | 3.096.991 | 861.500 | 2.646.475 |
| EBITDA | 1.899.704 | 674.503 | 3.471.080 | 3.050.293 | 3.622.341 | 1.400.671 | 3.189.148 |
| Resultat før skat | 1.853.105 | 545.822 | 3.274.164 | 2.808.006 | 2.912.687 | 941.595 | 2.826.683 |
| Årets resultat | 1.443.341 | 424.442 | 2.546.117 | 2.251.001 | 2.227.252 | 725.498 | 2.205.853 |
| Personaleomkostninger | 2.391.996 | 8.068.502 | 9.576.810 | 11.022.961 | 9.968.823 | 10.066.445 | 10.110.252 |
| Af- og nedskrivninger | 47.079 | 125.186 | 205.353 | 170.779 | 525.350 | 539.171 | 542.673 |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | 5 | 17 | 21 | 24 | 22 | 20 | 20 |
| Udbytte | 1.000.000 | 0 | 3.000.000 | 150.000 | 860.000 | 0 | 2.200.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Er at drive virksomhed med tømrer, snedker og entreprisearbejde, samt enhver i forbindelse hermed stående virksomhed.
Selskabets resultatopgørelse for 2024/25 udviser et overskud på 2.205.853 kr. mod et overskud på 725.498 kr. sidste år, og selskabets balance pr. 30. september 2025 udviser en egenkapital på 7.280.370 kr.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.