Cafe Delias ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
3.156.474 kr.+6,7%
Bruttofortjeneste 2024/25
+16,4%
Gennemsnitlig vækst pr. år 2019–2024/25
Nøgletal
2024/25886.643 kr.
EBITDA
61,6%
Soliditetsgrad
1,9×
Likviditetsgrad
29,4%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
indkomstår 2021Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Donshelby Holding ApS.
2021Skattepligtig indkomst 1.035.171 kr.227.722 kr.
2020Skattepligtig indkomst 325.478 kr.71.588 kr.
2019Skattepligtig indkomst 22.609 kr.4.972 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | 27.790 | 888.618 | 600.752 | 36.245 | 344.444 | 361.576 | 559.960 |
| Omsætningsaktiver i alt | 250.454 | 1.096.692 | 1.340.195 | 1.242.416 | 1.156.154 | 2.014.384 | 2.098.486 |
| Anlægsaktiver i alt | 400.851 | 567.379 | 686.335 | 610.738 | 641.523 | 454.147 | 836.247 |
| Aktiver i alt | 651.305 | 1.664.071 | 2.026.530 | 1.853.154 | 1.797.677 | 2.468.531 | 2.934.733 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 619.601 | 1.360.598 | 1.000.840 | 1.084.545 | 886.840 | 1.192.277 | 1.122.422 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 619.601 | 1.360.598 | 1.000.840 | 1.084.545 | 886.840 | 1.192.277 | 1.122.422 |
| Selskabskapital | 1 | 1 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 |
| Overført resultat | 26.245 | 291.033 | 985.690 | 728.609 | 870.837 | 1.236.254 | 1.768.752 |
| Årets resultat | 26.245 | 264.788 | 734.656 | -257.080 | 142.228 | 360.778 | 532.499 |
| Egenkapital i alt | 26.246 | 291.034 | 1.025.690 | 768.609 | 910.837 | 1.276.254 | 1.808.752 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Bruttofortjeneste | 1.269.846 | 2.054.841 | 3.203.395 | 642.260 | 2.703.956 | 2.958.851 | 3.156.474 |
| Resultat af primær drift | 53.359 | 357.427 | 971.836 | -332.835 | 211.308 | 479.322 | 678.262 |
| EBITDA | 91.366 | 431.086 | 1.113.206 | -257.238 | 375.129 | 664.426 | 886.643 |
| Resultat før skat | 36.675 | 343.357 | 944.908 | -325.365 | 206.896 | 467.525 | 685.771 |
| Årets resultat | 26.245 | 264.788 | 734.656 | -257.080 | 142.228 | 360.778 | 532.499 |
| Personaleomkostninger | 1.178.480 | 1.623.755 | 2.090.189 | 899.498 | 2.328.827 | 2.294.425 | 2.269.831 |
| Af- og nedskrivninger | 38.007 | 73.659 | 141.370 | 75.597 | 163.821 | 185.104 | 208.381 |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | 4 | 5 | 6 | 5 | 7 | 7 | 7 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktiviteter består af at drive restaurantvirksomhed og hermed beslægtet virksomhed.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.