Madsens Handel ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2019–2026
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 5.406 | 0 | 111.879 | 80.853 | 78.966 | 43.651 | 77.073 | 35.026 |
| Omsætningsaktiver i alt | 5.406 | 0 | 125.220 | 99.516 | 104.492 | 50.346 | 77.073 | 65.669 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 5.406 | 0 | 125.220 | 99.516 | 104.492 | 50.346 | 77.073 | 65.669 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 23.720 | 23.143 | 90.131 | 78.516 | 86.266 | 107.987 | 100.808 | 78.012 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 23.720 | 23.143 | 90.131 | 78.516 | 86.266 | 107.987 | 100.808 | 78.012 |
| Selskabskapital | 1 | 1 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 |
| Overført resultat | -18.315 | -23.144 | -4.911 | -19.000 | -21.774 | -97.641 | -63.735 | -52.343 |
| Årets resultat | -18.315 | -4.829 | 18.233 | -14.089 | -2.774 | -75.867 | 33.906 | 11.392 |
| Egenkapital i alt | -18.314 | -23.143 | 35.089 | 21.000 | 18.226 | -57.641 | -23.735 | -12.343 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | 50.742 | 72.835 | 208.996 | 240.538 | 289.115 | 317.385 | 359.331 | 401.200 |
| Resultat af primær drift | -18.265 | -4.694 | 18.300 | -13.237 | -2.275 | -75.905 | 36.315 | 13.623 |
| Resultat før skat | -18.315 | -4.829 | 18.233 | -14.089 | -2.774 | -75.867 | 33.906 | 11.392 |
| Årets resultat | -18.315 | -4.829 | 18.233 | -14.089 | -2.774 | -75.867 | 33.906 | 11.392 |
| Personaleomkostninger | 69.007 | 77.529 | 190.696 | 253.775 | 291.390 | 393.290 | 323.016 | 387.577 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets formål er reparation og serviceeftersyn af apparater til husholdningen for eksempel køleskabe, vaskemaskiner, drikkevandskølere og ovne samt al virksomhed, som efter ledelsens skøn har forbindelse hermed.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets bruttofortjeneste udgør 401.200 kr. mod 359.331 kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør 11.392 kr. mod 33.906 kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende. Selskabet har tabt mere end halvdelen af selskabskapitalen. Det er ledelsens forventning at selskabskapitalen vil blive reetableret via selskabets egen indtjening i de kommende år.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.