MURA A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 4.000.000 kr. (72% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2021Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet M. JiJa ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2019–2026
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 211.340 | 895.381 | 473.806 | 125.723 | 64.297 | 573.608 | 725.182 | 8.201.031 |
| Omsætningsaktiver i alt | 492.590 | 939.474 | 645.265 | 631.660 | 533.182 | 1.467.340 | 2.883.135 | 12.374.651 |
| Anlægsaktiver i alt | 1.139.444 | 989.865 | 1.099.133 | 1.399.657 | 857.885 | 499.189 | 521.135 | 820.091 |
| Aktiver i alt | 1.632.034 | 1.929.339 | 1.744.398 | 2.031.317 | 1.391.067 | 1.966.529 | 3.404.270 | 13.194.742 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 211.010 | 517.707 | 287.930 | 202.949 | 74.998 | 1.125.360 | 2.430.101 | 6.168.865 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | 786.228 | 708.109 | 1.446.324 |
| Gældsforpligtelser i alt | 211.010 | 517.707 | 287.930 | 202.949 | 74.998 | 1.911.588 | 3.138.210 | 7.615.189 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 55.560 | 55.560 | 55.560 | 400.000 |
| Overført resultat | -78.976 | 1.361.632 | 1.406.468 | 1.650.044 | 1.260.509 | -619 | 184.118 | 991.207 |
| Årets resultat | 29.424 | 90.607 | 44.836 | 371.900 | -512.299 | -1.261.128 | 184.737 | 5.558.528 |
| Egenkapital i alt | 1.421.024 | 1.411.632 | 1.456.468 | 1.828.368 | 1.316.069 | 54.941 | 239.678 | 5.391.207 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | 225.000 | 842.525 | 608.807 | 711.849 | 44.813 | -391.918 | 3.184.949 | 19.589.939 |
| Resultat af primær drift | 38.696 | 184.779 | 57.819 | 61.929 | 20.804 | -578.348 | 250.287 | 7.223.991 |
| EBITDA | — | — | 71.821 | 85.934 | 44.813 | -550.764 | 324.641 | 7.459.542 |
| Resultat før skat | 37.880 | 132.386 | 58.096 | 385.319 | -500.217 | -1.294.040 | 244.031 | 7.166.816 |
| Årets resultat | 29.424 | 90.607 | 44.836 | 371.900 | -512.299 | -1.261.128 | 184.737 | 5.558.528 |
| Personaleomkostninger | 186.304 | 657.746 | 536.986 | 625.915 | 0 | 158.846 | 2.860.308 | 12.126.985 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | 14.002 | 24.005 | 24.009 | 27.584 | 74.354 | 235.551 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 3 | 19 |
| Udbytte | — | — | — | — | — | — | — | 4.000.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets væsenligste aktiviteter er at drive murer- og entreprenørvirksomhed samt rådgivning i forbindelse med byggearbejder.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.