Murermester K. Heinrichsen ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
191.450 kr.-91,6%
Bruttofortjeneste 2025
-34,2%
Gennemsnitlig ændring pr. år 2019–2025
Nøgletal
2025-262.036 kr.
EBITDA
-64,5%
Soliditetsgrad
0,6×
Likviditetsgrad
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
indkomstår 2019Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet K. Heinrichsen Holding ApS.
2019Skattepligtig indkomst 358.718 kr.78.914 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | 34.550 | 262.985 | 0 | 15.887 | 399.560 | 265.772 | 67.714 |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.410.784 | 1.529.602 | 1.033.274 | 1.707.694 | 1.294.231 | 1.065.346 | 526.267 |
| Anlægsaktiver i alt | 128.000 | 137.250 | 96.250 | 55.250 | 18.250 | 5.250 | 0 |
| Aktiver i alt | 1.538.784 | 1.666.852 | 1.129.524 | 1.762.944 | 1.312.481 | 1.070.596 | 526.267 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.209.134 | 1.075.728 | 783.657 | 2.201.728 | 1.600.645 | 1.185.026 | 865.633 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.209.134 | 1.075.728 | 783.657 | 2.201.728 | 1.600.645 | 1.185.026 | 865.633 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | 275.250 | 536.174 | 295.867 | -488.784 | -338.164 | -164.430 | -389.366 |
| Årets resultat | 275.250 | 260.924 | -240.307 | -784.651 | 150.620 | 173.734 | -224.936 |
| Egenkapital i alt | 325.250 | 586.174 | 345.867 | -438.784 | -288.164 | -114.430 | -339.366 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Bruttofortjeneste | 2.358.168 | 2.559.723 | 1.737.569 | 1.693.744 | 2.053.851 | 2.291.027 | 191.450 |
| Resultat af primær drift | 366.849 | 354.296 | -297.350 | -982.002 | 223.497 | 277.941 | -267.286 |
| EBITDA | 382.849 | 390.046 | -256.350 | -941.002 | 240.497 | 290.941 | -262.036 |
| Resultat før skat | 358.564 | 343.160 | -303.748 | -997.484 | 197.973 | 232.021 | -285.951 |
| Årets resultat | 275.250 | 260.924 | -240.307 | -784.651 | 150.620 | 173.734 | -224.936 |
| Personaleomkostninger | 1.975.319 | 2.169.677 | 1.993.919 | 2.634.746 | 1.813.354 | 2.000.086 | 453.486 |
| Af- og nedskrivninger | 16.000 | 35.750 | 41.000 | 41.000 | 17.000 | 13.000 | 5.250 |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | 4 | 5 | 5 | 5 | 4 | 4 | 2 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets formål er at udføre murerarbejde samt hermed beslægtet aktivitet.
Årets resultat har ikke været tilfredstillende.For det kommende år forventes et mindre overskud.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.