Alpina Holding 1 ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 5 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2019–2026
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 35.674.655 | 34.109.177 | 30.265.068 | 31.701.897 | 20.642.168 | 15.962.108 | 6.958.758 | 182.667 |
| Omsætningsaktiver i alt | 42.597.121 | 44.838.718 | 49.074.631 | 52.252.345 | 50.601.223 | 35.119.336 | 28.909.623 | 21.404.715 |
| Anlægsaktiver i alt | 4.633.479 | 5.120.944 | 3.617.330 | 5.802.104 | 6.369.526 | 6.816.143 | 6.792.256 | 7.498.001 |
| Aktiver i alt | 47.230.600 | 49.959.662 | 52.691.961 | 58.054.449 | 56.970.749 | 41.935.479 | 35.701.879 | 28.902.716 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 3.436.947 | 4.415.172 | 10.841.124 | 10.156.417 | 14.102.465 | 3.588.956 | 5.812.061 | 7.723.495 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | 668.477 | 7.120 |
| Gældsforpligtelser i alt | 3.436.947 | 4.415.172 | 10.841.124 | 10.156.417 | 14.102.465 | 3.588.956 | 6.480.538 | 7.730.615 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | 42.965.326 | 44.178.545 | 41.800.837 | 39.764.488 | 33.947.306 | 25.254.464 | 16.044.999 | 16.998.224 |
| Årets resultat | 5.825.164 | 1.858.837 | -3.580.653 | 6.047.195 | 970.252 | 1.478.239 | 874.818 | 1.950.760 |
| Egenkapital i alt | 43.793.653 | 45.544.490 | 41.850.837 | 47.898.032 | 42.868.284 | 38.346.523 | 29.221.341 | 21.172.101 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | -202.841 | -27.359 | 3.295.831 | 7.742.100 | -22.501 | -23.521 | -19.944 | -35.946 |
| Resultat af primær drift | -206.223 | -27.359 | — | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | 5.303.045 | 2.250.001 | -4.248.897 | 7.148.224 | 983.538 | 1.787.209 | 1.086.951 | 1.779.013 |
| Årets resultat | 5.825.164 | 1.858.837 | -3.580.653 | 6.047.195 | 970.252 | 1.478.239 | 874.818 | 1.950.760 |
| Personaleomkostninger | 3.382 | 0 | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | — | 0 | — | — | 0 | — | — | 0 |
| Udbytte | 108.000 | 113.000 | 0 | 6.000.000 | 6.000.000 | 10.000.000 | 10.000.000 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Koncernens hovedaktivitet er at drive shippingvirksomhed. Moderselskabets aktivitet er besiddelse af anparter samt virksomhed beslægtet hermed.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.