Gerlev Autolakereri ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 700.000 kr. (44% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2019Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet SAMMM Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | 633.228 | 1.301.065 | 673.367 | 1.084.989 | 1.402.752 | 1.789.915 | 2.456.411 |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.575.303 | 2.233.251 | 1.865.019 | 2.223.351 | 2.996.716 | 4.101.395 | 4.791.673 |
| Anlægsaktiver i alt | 1.476.214 | 1.311.601 | 1.179.048 | 963.876 | 1.024.063 | 941.961 | 1.030.951 |
| Aktiver i alt | 3.051.517 | 3.544.852 | 3.044.067 | 3.187.227 | 4.020.779 | 5.043.356 | 5.822.624 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.279.201 | 1.705.160 | 1.345.064 | 1.275.683 | 1.359.470 | 1.616.266 | 1.497.459 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 1.393.105 | 1.077.447 | 700.634 | 0 | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 2.672.306 | 2.782.607 | 2.045.698 | 1.275.683 | 1.359.470 | 1.616.266 | 1.497.459 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | 303.619 | 671.095 | 893.135 | 1.802.610 | 1.840.045 | 2.590.703 | 3.490.279 |
| Årets resultat | 303.619 | 367.479 | 222.040 | 788.933 | 1.337.435 | 1.450.658 | 1.599.576 |
| Egenkapital i alt | 353.619 | 721.095 | 943.135 | 1.852.610 | 2.590.045 | 3.340.703 | 4.240.279 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Bruttofortjeneste | 5.165.879 | 4.847.400 | 4.908.743 | 5.690.783 | 6.832.917 | 7.002.152 | 7.541.906 |
| Resultat af primær drift | 415.761 | 503.253 | 314.540 | 1.028.770 | 1.728.960 | 1.847.135 | 2.036.141 |
| EBITDA | 588.447 | 697.866 | 505.093 | 1.243.942 | 1.961.053 | 2.066.217 | 2.306.702 |
| Resultat før skat | 393.583 | 473.611 | 287.208 | 1.015.405 | 1.724.953 | 1.864.685 | 2.054.817 |
| Årets resultat | 303.619 | 367.479 | 222.040 | 788.933 | 1.337.435 | 1.450.658 | 1.599.576 |
| Personaleomkostninger | 4.577.432 | 4.149.534 | 4.403.650 | 4.446.841 | 4.871.864 | 4.926.135 | 5.235.204 |
| Af- og nedskrivninger | 172.686 | 194.613 | 190.553 | 215.172 | 232.093 | 219.082 | 270.561 |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | 13 | 12 | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 |
| Udbytte | — | — | — | — | 1.300.000 | 700.000 | 700.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets aktiviteter er at udøve virksomhed med karosseriværksted og autolakereri samt aktiviteter i tilknytning hertil.
Selskabets resultatopgørelse for 2025 udviser et overskud på kr. 1.599.576, og selskabets balance pr. 31. december 2025 udviser en egenkapital på kr. 4.240.279.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.