Mumba Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | 1.604 | 1.172 | 744 | 317 | 396 | 18.891 | 789 |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.604 | 1.172 | 744 | 317 | 396 | 18.891 | 789 |
| Anlægsaktiver i alt | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 299.926 | 299.926 |
| Aktiver i alt | 51.604 | 51.172 | 50.744 | 50.317 | 50.396 | 318.817 | 300.715 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 16.370 | 22.620 | 28.871 | 35.119 | 41.870 | 54.828 | 71.985 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | 275.000 | 267.459 |
| Gældsforpligtelser i alt | 16.370 | 22.620 | 28.871 | 35.119 | 41.870 | 329.828 | 339.444 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | -14.766 | -21.448 | -28.127 | -34.802 | -41.474 | -61.011 | -88.729 |
| Årets resultat | -14.766 | -6.682 | -6.679 | -6.676 | -6.671 | -19.537 | -27.718 |
| Egenkapital i alt | 35.234 | 28.552 | 21.873 | 15.198 | 8.526 | -11.011 | -38.729 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Omsætning | — | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Bruttofortjeneste | — | — | — | — | — | — | -8.853 |
| Resultat af primær drift | -13.170 | -6.250 | -6.250 | -6.250 | -6.251 | -7.429 | -8.853 |
| Resultat før skat | -14.766 | -6.682 | -6.679 | -6.676 | -6.671 | -19.137 | -27.718 |
| Årets resultat | -14.766 | -6.682 | -6.679 | -6.676 | -6.671 | -19.537 | -27.718 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktivitet består af at foretage investeringer, herunder som holdingsleskab, samt al virksomhed, som efter direktionens skøn har forbindelse hermed.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Det ordinære resultat efter skat udgør -8.853 kr. mod -19.537 kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat som forventet. Selskabet har tabt mere end 50% af selskabskapitalen, og er derfor omfattet af selskabslovens kapitaltabsbestemmelser. Ledelsen forventer, at selskabskapitalen retableres ved fremtidig indtjening eller ved kapitaltilførsel.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.