Green Move Solution ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2023Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2019–2023
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||
| Likvide beholdninger | 45.755 | 14.714 | 9.283 | 19.078 | 11.007 |
| Omsætningsaktiver i alt | 58.917 | 14.714 | 12.023 | 24.293 | 18.080 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 58.917 | 14.714 | 12.023 | 24.293 | 18.080 |
| Balance — passiver | |||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 154.519 | 189.918 | 252.686 | 337.813 | 708.195 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 154.519 | 189.918 | 252.686 | 337.813 | 708.195 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | -145.602 | -225.204 | -290.663 | -363.520 | -740.115 |
| Årets resultat | -145.602 | -79.602 | -65.458 | -72.857 | -376.595 |
| Egenkapital i alt | -95.602 | -175.204 | -240.663 | -313.520 | -690.115 |
| Resultatopgørelse | |||||
| Bruttofortjeneste | -139.208 | -77.221 | -61.938 | -59.469 | -357.446 |
| Resultat af primær drift | -139.208 | -77.221 | -61.938 | -59.469 | -357.446 |
| Resultat før skat | -145.602 | -79.602 | -65.458 | -72.857 | -376.595 |
| Årets resultat | -145.602 | -79.602 | -65.458 | -72.857 | -376.595 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||
| Ansatte | — | — | — | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2023Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af...
Årets bruttotab udgør -357.446 kr. mod -59.469 kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør -376.595 kr. mod -72.857 kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat som forventet. Selskabet har tabt egenkapitalen. Ledelsen forventer at retablere egenkapitalen ved fremtidig indtjening eller kapitalforhøjelse. Det er ledelsens vurdering, at selskabet har tilstrækkelig likviditets- og kapitalberedskab det kommende år. Det er ved regnskabsaflæggelsen forudsat, at de stillede kreditfaciliteter kan opretholdes og udvides i takt med behovet, og årsregnskabet er derfor aflagt under forudsætning af virksomhedens fortsatte drift.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.