Danielsen 2 ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 1.000.000 kr. (1% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet CVR 40984003.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Koncernregnskab
2018- Omsætning
- 316.843.000 kr.
- Bruttofortjeneste
- 256.856.000 kr.
- Resultat af primær drift
- 88.174.000 kr.
- Årets resultat
- 45.967.000 kr.
- Egenkapital
- 251.300.000 kr.
- Aktiver i alt
- 368.015.000 kr.
- Ansatte
- 272
Tallene ovenfor på siden gælder selskabet alene (modervirksomheden); koncerntallene omfatter også dattervirksomheder.
Regnskabstal2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 3.322.000 | 45.270.000 | 19.373.000 | 259.000 | 72.824.000 | 45.237.000 | 2.468.000 | 12.152.000 |
| Omsætningsaktiver i alt | 117.095.000 | 207.540.000 | 288.780.000 | 401.750.000 | 468.310.000 | 488.809.000 | 619.510.000 | 740.880.000 |
| Anlægsaktiver i alt | 1.014.551.000 | 869.667.000 | 1.124.418.000 | 1.526.725.000 | 1.397.950.000 | 1.299.209.000 | 1.337.466.000 | 1.337.870.000 |
| Aktiver i alt | 1.131.646.000 | 1.077.207.000 | 1.413.198.000 | 1.928.475.000 | 1.866.260.000 | 1.788.018.000 | 1.956.976.000 | 2.078.750.000 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 8.296.000 | 7.090.000 | 88.716.000 | 59.964.000 | 43.304.000 | 13.001.000 | 23.225.000 | 42.052.000 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 8.296.000 | 7.090.000 | 88.716.000 | 59.964.000 | 43.304.000 | 13.001.000 | 23.225.000 | 42.052.000 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | 1.123.300.000 | 1.070.067.000 | 1.324.432.000 | 1.555.404.000 | 1.618.240.000 | 1.769.967.000 | 1.933.701.000 | 2.035.648.000 |
| Årets resultat | -140.325.000 | -53.233.000 | 254.365.000 | 230.972.000 | 83.120.000 | 157.165.000 | 163.734.000 | 102.947.000 |
| Egenkapital i alt | 1.123.350.000 | 1.070.117.000 | 1.324.482.000 | 1.868.511.000 | 1.822.956.000 | 1.775.017.000 | 1.933.751.000 | 2.036.698.000 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Omsætning | 0 | 106.000 | 97.000 | 108.000 | 132.000 | 151.000 | 92.000 | 248.000 |
| Bruttofortjeneste | -741.000 | -1.328.000 | -2.211.000 | -1.341.000 | -2.753.000 | -1.163.000 | -1.518.000 | -3.768.000 |
| Resultat af primær drift | -761.000 | -1.649.000 | — | -1.782.000 | -3.194.000 | -1.584.000 | -1.879.000 | — |
| EBITDA | -741.000 | -1.569.000 | — | -1.702.000 | -3.114.000 | -1.524.000 | -1.879.000 | — |
| Resultat før skat | -142.899.000 | -46.182.000 | 263.083.000 | 239.407.000 | 74.513.000 | 170.795.000 | 187.093.000 | 122.619.000 |
| Årets resultat | -140.325.000 | -53.233.000 | 254.365.000 | 230.972.000 | 83.120.000 | 157.165.000 | 163.734.000 | 102.947.000 |
| Personaleomkostninger | 0 | 241.000 | 261.000 | 361.000 | 361.000 | 361.000 | 361.000 | 361.000 |
| Af- og nedskrivninger | 20.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 60.000 | 0 | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Udbytte | 0 | — | — | — | 25.000.000 | 5.000.000 | 0 | 1.000.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Danielsen 2 ApS er hovedaktionær og holdingselskab for Danmarks største jobsite, Jobindex A/S, ejede den 31. december 2025 i alt 876.696 aktier eller 97% af aktiekapitalen i Jobindex A/S. Selskabet modtager udbytte fra Jobindex A/S, som investeres i aktier og obligationer. Danielsen 2 ApS fungerer desuden som business angel og har investeret i en række unoterede it-virksomheder, bl.a. Optoceutics, To Good To Go, og GoMore, og har derudover investeret i venturefonden byFounders, Nordic Secondary Fund og Dansk Vækstkapital III.Danielsen 2 ApS ejer desuden rettighederne til en række skakprogrammer for skakcomputere, der sælges i legetøjsforretninger over hele verden. Skakprogrammerne er udviklet i 1982 og var oprindeligt selskabets hovedaktivitet, og de øvrige aktiviteter er skabt på baggrund af indtægterne fra skakprogrammerne.
Resultatopgørelsen for tiden 01.01.25 - 31.12.25 udviser et resultat på t.DKK 102.947 mod t.DKK 163.734 for tiden 01.01.24 - 31.12.24. Balancen viser en egenkapital på t.DKK 2.036.698.Året var præget af en halvblød landing på jobmarkedet og stigende aktiekurser på aktiemarkederne. Ledelsen finder på den baggrund årets resultat tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.