Hasselstrøm Malerservice ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
1.028.445 kr.+0,4%
Omsætning 2022
+17,0%
Gennemsnitlig vækst pr. år 2020–2022
Nøgletal
202524,2%
Soliditetsgrad
1,3×
Likviditetsgrad
72,6%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
indkomstår 20242024Skattepligtig indkomst -63.612 kr.0 kr.
2023Skattepligtig indkomst 53.242 kr.11.704 kr.
2022Skattepligtig indkomst 6.410 kr.1.408 kr.
2021Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 37.607 kr.0 kr.
2020Skattepligtig indkomst -21.835 kr.0 kr.
2019Skattepligtig indkomst -15.772 kr.0 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | 49.049 | 56.370 | 24.453 | 42.076 | 128.976 | 83.057 | 124.601 |
| Omsætningsaktiver i alt | 71.990 | 154.097 | 93.454 | 154.326 | 199.080 | 154.991 | 185.535 |
| Anlægsaktiver i alt | 15.000 | 10.000 | 0 | 0 | — | — | — |
| Aktiver i alt | 86.990 | 164.097 | 93.454 | 154.326 | 199.080 | 154.991 | 185.535 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 120.311 | 212.331 | 78.406 | 118.317 | 111.267 | 142.660 | 140.569 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 120.311 | 212.331 | 78.406 | 118.317 | 111.267 | 142.660 | 140.569 |
| Selskabskapital | 1 | 1 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 |
| Overført resultat | -33.322 | -48.235 | -24.952 | -3.991 | 47.813 | -27.669 | 4.966 |
| Årets resultat | -33.322 | -14.913 | 23.283 | 20.961 | 51.804 | -63.778 | 32.634 |
| Egenkapital i alt | -33.321 | -48.234 | 15.048 | 36.009 | 87.813 | 12.331 | 44.966 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Omsætning | — | 750.915 | 1.023.947 | 1.028.445 | — | — | — |
| Bruttofortjeneste | 618.138 | — | — | — | 706.464 | 655.155 | 774.300 |
| Resultat af primær drift | -29.625 | -26.792 | 32.256 | 23.483 | 53.871 | -63.194 | 34.551 |
| EBITDA | -24.625 | -21.792 | 42.256 | 23.483 | — | — | — |
| Resultat før skat | -29.763 | -26.835 | 31.646 | 22.371 | 51.804 | -63.778 | 32.634 |
| Årets resultat | -33.322 | -14.913 | 23.283 | 20.961 | 51.804 | -63.778 | 32.634 |
| Personaleomkostninger | 634.013 | 508.862 | 630.191 | 608.883 | 652.593 | 718.349 | 739.749 |
| Af- og nedskrivninger | 5.000 | 5.000 | 10.000 | 0 | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktiviteter består i malervirksomhed
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 01-01-2025 - 31-12-2025 udviser et resultat på kr. 32.634, og selskabets balance pr. 31-12-2025 udviser en balancesum på kr. 185.535, og en egenkapital på kr. 44.966.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.