Michala Pedersen Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
-8.057 kr.-10,0%
Bruttofortjeneste 2025/26
Nøgletal
2025/2697,4%
Soliditetsgrad
0,1×
Likviditetsgrad
-7,1%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
indkomstår 20242024Skattepligtig indkomst -10.607 kr.0 kr.
2023Skattepligtig indkomst -9.700 kr.0 kr.
2022Skattepligtig indkomst -8.121 kr.0 kr.
2021Skattepligtig indkomst -7.823 kr.0 kr.
2020Skattepligtig indkomst -5.829 kr.0 kr.
2019Skattepligtig indkomst -7.729 kr.0 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2020–2026
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | — | — | — | 3.739 | 11.961 | 19.393 | 0 |
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | — | 3.739 | 11.961 | 19.393 | 5.000 |
| Anlægsaktiver i alt | 287.847 | 698.873 | 1.096.408 | 1.983.869 | 2.105.448 | 2.303.556 | 2.145.129 |
| Aktiver i alt | 287.847 | 698.873 | 1.096.408 | 1.987.608 | 2.117.409 | 2.322.949 | 2.150.129 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 57.729 | 63.558 | 71.380 | 73.240 | 76.162 | 79.201 | 54.878 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 57.729 | 63.558 | 71.380 | 73.240 | 76.162 | 79.201 | 54.878 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | 180.118 | -13.558 | -21.380 | -19.501 | -14.201 | -9.808 | 122 |
| Årets resultat | 180.118 | 405.197 | 389.712 | 889.340 | 126.879 | 202.501 | -148.497 |
| Egenkapital i alt | 230.118 | 635.315 | 1.025.028 | 1.914.368 | 2.041.247 | 2.243.748 | 2.095.251 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Bruttofortjeneste | — | -4.375 | -6.250 | -6.450 | -6.700 | -7.327 | -8.057 |
| Resultat af primær drift | -5.000 | — | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | 180.118 | 405.197 | — | — | — | — | — |
| Årets resultat | 180.118 | 405.197 | 389.712 | 889.340 | 126.879 | 202.501 | -148.497 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets vigtigste aktivitet er at eje aktier og anparter samt være holdingselskab.
Selskabets resultatopgørelse for 2025/26 udviser et underskud på kr. 148.497, og selskabets balance pr. 31. januar 2026 udviser en egenkapital på kr. 2.095.251.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.