Ny-Emalje ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
516.065 kr.+21,2%
Bruttofortjeneste 2024
+27,4%
Gennemsnitlig vækst pr. år 2019–2024
Nøgletal
2025104.721 kr.
EBITDA
-22,5%
Soliditetsgrad
0,8×
Likviditetsgrad
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Udbytte
foreslået2024
Der er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Historik
20240 kr.
20230 kr.
20220 kr.
20210 kr.
2020113.000 kr.
201935.652 kr.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 20242024Skattepligtig indkomst -163.866 kr.0 kr.
2023Skattepligtig indkomst -134.669 kr.0 kr.
2022Skattepligtig indkomst -36.558 kr.0 kr.
2021Skattepligtig indkomst 80.226 kr.17.644 kr.
2020Skattepligtig indkomst 186.740 kr.41.074 kr.
2019Skattepligtig indkomst 71.502 kr.15.730 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | 116.807 | 321.883 | 115.843 | 338 | 17.706 | 33.577 | 14.670 |
| Omsætningsaktiver i alt | 148.690 | 396.781 | 275.044 | 286.456 | 291.268 | 251.234 | 274.731 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | 53.495 | 44.701 | 35.907 | 27.113 | 18.319 |
| Aktiver i alt | 148.690 | 396.781 | 328.539 | 331.157 | 327.175 | 278.347 | 293.050 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 63.038 | 200.233 | 179.806 | 222.059 | 330.820 | 469.846 | 358.925 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 63.038 | 200.233 | 179.806 | 222.059 | 330.820 | 469.846 | 358.925 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | 0 | 33.548 | 97.123 | 59.098 | -53.645 | -241.499 | -115.875 |
| Årets resultat | 35.652 | 146.548 | 63.575 | -38.025 | -112.743 | -187.854 | 125.624 |
| Egenkapital i alt | 85.652 | 196.548 | 147.123 | 109.098 | -3.645 | -191.499 | -65.875 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Bruttofortjeneste | 153.618 | 581.693 | 584.990 | 579.497 | 425.854 | 516.065 | — |
| Resultat af primær drift | 47.860 | 195.811 | 86.392 | -42.889 | -131.402 | -143.227 | 95.927 |
| EBITDA | — | — | 94.453 | -34.095 | -122.608 | -134.433 | 104.721 |
| Resultat før skat | 47.812 | 191.192 | 82.829 | -45.465 | -142.393 | -152.374 | 71.435 |
| Årets resultat | 35.652 | 146.548 | 63.575 | -38.025 | -112.743 | -187.854 | 125.624 |
| Personaleomkostninger | 105.758 | 385.882 | 490.537 | 613.592 | 548.462 | 650.498 | 112.924 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | 8.061 | 8.794 | 8.794 | 8.794 | 8.794 |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | — | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 1 |
| Udbytte | 35.652 | 113.000 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets formål er restaurering/renovering af fliser, porcelæn, glasfiber, keramik og laminering ved spraymaling.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.