Bio-Convert A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2019–2026
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 482 | 478 | 31 | 31 | 357.253 | 152.775 | 54.818 | 7.059 |
| Omsætningsaktiver i alt | 120.572 | 249.050 | 215.325 | 31 | 375.838 | 276.716 | 216.787 | 381.592 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | 1 | 73.800 | 1.864.619 | 3.307.691 | 6.666.238 |
| Aktiver i alt | 120.572 | 249.050 | 215.325 | 32 | 449.638 | 2.141.335 | 3.524.478 | 7.047.830 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 252.594 | 271.778 | 262.250 | 62.187 | 130.385 | 647.011 | 2.129.080 | 4.440.123 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 252.594 | 271.778 | 262.250 | 62.187 | 130.385 | 647.011 | 2.129.080 | 4.440.123 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 400.000 | 595.400 | 595.400 | 596.390 |
| Overført resultat | -182.022 | -72.728 | -96.925 | -112.155 | -138.311 | -2.226.450 | -3.453.347 | -6.630.581 |
| Årets resultat | -182.022 | 109.294 | -24.197 | -15.230 | -18.592 | -634.708 | -98.927 | -587.511 |
| Egenkapital i alt | -132.022 | -22.728 | -46.925 | -62.155 | 319.253 | 1.494.324 | 1.395.398 | 2.607.707 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | -232.702 | 143.006 | -3.175 | -15.230 | -18.160 | -619.175 | -92.913 | -621.998 |
| Resultat af primær drift | -232.702 | 143.006 | -3.175 | — | — | -631.355 | -95.958 | -617.237 |
| EBITDA | — | — | — | — | — | -619.175 | -92.913 | -604.126 |
| Resultat før skat | -232.891 | 142.187 | -3.222 | -15.230 | -18.592 | -634.708 | -98.927 | -587.511 |
| Årets resultat | -182.022 | 109.294 | -24.197 | -15.230 | -18.592 | -634.708 | -98.927 | -587.511 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | 0 | 0 | 17.872 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | 12.180 | 3.045 | 13.111 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | — | — | — | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets formål er at udvikle repocitionerede lægemidler samt dermed beslægtet virksomhed.
Selskabets resultatopgørelse for 2025/26 udviser et underskud på kr. 587.511, og selskabets balance pr. 31. marts 2026 udviser en egenkapital på kr. 2.607.707.Selskabet igangsatte nye aktiviteter indenfor Oral Cancer, der består af udvikling af et nyt lægemiddel til behandling af oral leukoplaki. Dette opnås via en ny proprietær mucoadhæsiv oral plasterformulering, der leverer lægemidlet på en måde, hvor der ikke er nogen systemisk absorption. Behandlingen har derfor til formål, at enten fjerne oral leukoplaki læsioner eller reducere den ondartede konverteringsrate fra oral leukoplaki til oral cancer. Lægemidlets effekt på oral cancer kan potentielt forbedre den kirurgiske procedure, hvis dette skulle vurderes nødvendigt for cancerpatienten. Selskabets overordnede forretningsmodel er at gennemføre et pilot effektivitetsstudie i patienter med oral leukoplaki, hvorefter der vil blive søgt indgået samarbejdsaftaler med større spillere i Industrien.Regnskabsmæssig behandling af udviklingsprojekter er forbundet med betydelig skøn og usikkerhed. Ledelsen foretager løbende vurderinger af projektets fremdrift og forudsætningerne for fortsat aktivering af udviklingsomkostninger. For nærmere beskrivelse af denne usikkerhed og anvendte regnskabsmæssige skøn henvises til note 3 "Usikkerhed ved indregning og måling".
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.