Fabulas Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | — | — | — | 808 | 303 | 7.037 | 12.048 | 460 |
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | — | 11.780 | 1.275 | 7.037 | 12.048 | 460 |
| Anlægsaktiver i alt | 50.000 | 50.000 | 3.722.749 | 2.841.040 | 3.160.228 | 1.438.184 | 2.201.294 | 5.969.004 |
| Aktiver i alt | 50.000 | 50.000 | 3.722.749 | 2.852.820 | 3.161.503 | 1.445.221 | 2.213.342 | 5.969.464 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 130 | 654 | 6.153 | 7.000 | 10.500 | 27.759 | 44.259 | 45.284 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 130 | 654 | 6.153 | 7.000 | 10.500 | 27.759 | 44.259 | 45.284 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | -130 | -654 | -6.153 | -20.220 | -44.162 | -1.777.703 | -57.211 | -69.824 |
| Årets resultat | -130 | -524 | 3.443.339 | -870.776 | 305.183 | -1.733.541 | 751.621 | 4.734.392 |
| Egenkapital i alt | 49.870 | 49.346 | 3.716.596 | 2.845.820 | 3.151.003 | 1.417.462 | 2.169.083 | 5.924.180 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | — | — | -5.499 | -14.055 | -14.000 | -11.500 | -11.500 | -12.613 |
| Resultat af primær drift | — | — | -5.499 | -14.055 | -14.000 | -11.500 | -11.500 | -12.613 |
| Resultat før skat | -130 | -524 | 3.443.339 | -870.776 | 305.183 | -1.733.541 | 751.621 | 4.734.392 |
| Årets resultat | -130 | -524 | 3.443.339 | -870.776 | 305.183 | -1.733.541 | 751.621 | 4.734.392 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 0 | 0 | — | — | — | — | — | 0 |
| Udbytte | 0 | 0 | — | — | — | — | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af at eje kapitalandele i tilknyttet virksomhed.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets bruttotab udgør -12.613 kr. mod -11.500 kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør 4.734.392 kr. mod -237.670 kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende. Væsentlig fejlSelskabet har iregnskabsåret identificeret en væsentlig fejl vedrørende indregning af kapitalinteresser i tidligere regnskabsår. fejlen vedrører opgørelsen af resultat af kapitalinteresser, som tidligere har været indregnet forhøjt. Fejelen er korrigeret ved tilpasning af primo egenkapitalen pr. 1. januar 2025. Sammenligningstal er tilpasset i overensstemmelse hermed. Korrektionen har medført at sidste års resultat, egenkapital og balancesum er reduceret med kr.977.442.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.