Murermester Nordahl ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2019–2024
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||
| Likvide beholdninger | 104.837 | 956 | 1.200.657 | 1.210.572 | 969.160 | 279.209 |
| Omsætningsaktiver i alt | 292.256 | 272.439 | 1.344.423 | 1.211.411 | 969.459 | 299.447 |
| Anlægsaktiver i alt | 131.085 | 320.340 | 82.372 | 58.150 | 39.591 | 18.031 |
| Aktiver i alt | 423.341 | 592.779 | 1.426.795 | 1.269.561 | 1.009.050 | 317.478 |
| Balance — passiver | ||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 73.921 | 92.272 | 460.203 | 198.889 | 71.903 | 170.129 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 73.921 | 92.272 | 460.203 | 198.889 | 71.903 | 170.129 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | 244.120 | 444.605 | 849.190 | 939.772 | 132.110 | 97.349 |
| Årets resultat | 299.420 | 200.485 | 467.222 | 229.328 | -69.834 | -39.798 |
| Egenkapital i alt | 349.420 | 494.605 | 961.827 | 1.065.881 | 937.147 | 147.349 |
| Resultatopgørelse | ||||||
| Bruttofortjeneste | 509.863 | 55.425 | 1.424.192 | 1.011.755 | -48.965 | -1.402 |
| Resultat af primær drift | 239.872 | 55.425 | 571.858 | 350.736 | -56.773 | -8.383 |
| EBITDA | — | — | 578.839 | 357.717 | -49.792 | -1.402 |
| Resultat før skat | 353.496 | 214.197 | 591.001 | 304.132 | -74.625 | -39.798 |
| Årets resultat | 299.420 | 200.485 | 467.222 | 229.328 | -69.834 | -39.798 |
| Personaleomkostninger | 269.991 | 0 | 845.353 | 654.038 | 827 | 0 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | 6.981 | 6.981 | 6.981 | 6.981 |
| Andre nøgletal | ||||||
| Ansatte | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 |
| Udbytte | 55.300 | 0 | 57.200 | 58.900 | 750.000 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af at være murervirksomhed samt anden virksomhed i naturlig forbindelse hermed. Der har været minimal aktivitet i året.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets bruttotab udgør -1 t.kr. mod -48 t.kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør -40 t.kr. mod -70 t.kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for ikke tilfredsstillende, men som forventet.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.