Tenable Network Security Denmark ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | 230.071 | 455.265 | 1.523.266 | 333.413 | 168.576 | 136.650 | 48.300 |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.802.339 | 3.263.523 | 2.627.737 | — | 1.878.856 | 1.555.421 | 2.932.745 |
| Anlægsaktiver i alt | 11.116 | 6.247 | 0 | — | — | 23.929 | 14.264 |
| Aktiver i alt | 2.813.455 | 3.269.770 | 2.627.737 | 1.290.288 | 1.878.856 | 1.579.350 | 2.947.009 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 2.273.480 | 2.004.612 | 2.053.984 | 544.753 | 852.225 | 422.885 | 1.641.506 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 237.681 | 832.384 | 0 | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 2.511.161 | 2.836.996 | 2.053.984 | 544.753 | 852.225 | 422.885 | 1.641.506 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | 252.294 | 382.773 | 523.753 | 399.617 | 623.697 | 1.001.456 | 1.174.414 |
| Årets resultat | 252.294 | 130.479 | -30.269 | 47.114 | 224.081 | 118.159 | 172.958 |
| Egenkapital i alt | 302.294 | 432.773 | 573.753 | 745.535 | 1.026.631 | 1.156.465 | 1.305.503 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Bruttofortjeneste | 8.712.334 | 8.030.278 | 6.107.266 | 4.708.646 | 4.640.851 | 5.408.847 | 7.426.094 |
| Resultat af primær drift | 573.206 | 397.218 | 371.857 | 276.938 | 405.703 | 362.083 | 509.023 |
| EBITDA | 578.721 | 402.598 | 377.277 | 276.938 | — | 362.767 | 518.688 |
| Resultat før skat | 496.525 | 377.311 | 64.526 | 236.380 | 401.093 | 291.277 | 347.616 |
| Årets resultat | 252.294 | 130.479 | -30.269 | 47.114 | 224.081 | 118.159 | 172.958 |
| Personaleomkostninger | 8.133.613 | 7.627.680 | 5.729.989 | 4.431.708 | 4.235.148 | 5.046.080 | 6.907.406 |
| Af- og nedskrivninger | 5.515 | 5.380 | 5.420 | 0 | — | 684 | 9.665 |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | 3 | 3 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025The object of the company is sales, promotion and marketing of cybersecurity, vulnerability management and network scanning software products and associated services, including professional services as well as related business activities. The principle activities of the Company are providing sales and pre sales support services for Tenable, Inc and Tenable Network Security Ireland Limited.
Development in activities and financial and economic position The company shows a profit of DKK (’000) 173, total assets of DKK (’000) 2,945 and equity of DKK (‘000) 1,305.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.