AL-KON ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2023/24Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Larsenal Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2019–2024
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||
| Likvide beholdninger | 174.849 | 591.229 | 207.766 | 74.307 | 26.570 | 0 |
| Omsætningsaktiver i alt | 337.621 | 963.945 | 474.106 | 320.842 | 201.506 | 141.092 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 337.621 | 963.945 | 474.106 | 320.842 | 201.506 | 141.092 |
| Balance — passiver | ||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 202.263 | 365.392 | 327.539 | 98.322 | 285.959 | 394.502 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | 41.250 | 0 | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 202.263 | 365.392 | 327.539 | 139.572 | 285.959 | 394.502 |
| Selskabskapital | 700 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 |
| Overført resultat | — | — | — | — | -124.453 | -293.410 |
| Årets resultat | 134.658 | 558.553 | 106.567 | 141.270 | -124.453 | -168.958 |
| Egenkapital i alt | 135.358 | 598.553 | 146.567 | 181.270 | -84.453 | -253.410 |
| Resultatopgørelse | ||||||
| Bruttofortjeneste | 573.982 | 1.192.481 | 761.032 | 494.220 | 203.246 | -37.439 |
| Resultat af primær drift | 182.090 | 715.926 | 151.957 | 187.502 | -155.158 | -203.016 |
| Resultat før skat | 175.151 | 711.101 | 144.517 | 183.378 | -158.598 | -212.528 |
| Årets resultat | 134.658 | 558.553 | 106.567 | 141.270 | -124.453 | -168.958 |
| Personaleomkostninger | 391.892 | 476.555 | 609.075 | 306.718 | 350.404 | 165.577 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Udbytte | 95.358 | 558.553 | 106.567 | 141.270 | 0 | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Selskabets væsentligste aktiviteter har i år bestået af at drive rådgivningsvirksomhed indenfor sikkerhedsbranchen samt anden hermed nært beslægtet virksomhed.
Selskabets fortsatte drift er betinget af, at bank og andre eksterne kreditgivere fortsat stiller den fornødne kapital til rådighed. Jeg forventer, at dette vil ske. Jeg henviser til note 1 i årsregnskabet. Selskabet har tabt mere end 50% af anpartskapitalen, som forventes reetableret ved egen indtjening.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.