Zahl Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 1.000.000 kr.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 1 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 0 | 2.000.000 | 2.164.088 | 5.552.692 | 7.070.193 | 30.977.838 | 23.908.344 | 5.878.659 | 9.851.430 |
| Omsætningsaktiver i alt | 0 | 2.000.000 | 2.177.778 | 5.556.749 | 41.110.161 | 41.057.581 | 40.831.587 | 15.313.391 | 21.892.952 |
| Anlægsaktiver i alt | 0 | 3.068.631 | 5.827.001 | 10.348.525 | 28.090.865 | 28.069.383 | 17.702.901 | 43.000.293 | 19.098.774 |
| Aktiver i alt | 0 | 5.068.631 | 8.004.779 | 15.905.274 | 69.201.026 | 69.126.964 | 58.534.488 | 58.313.684 | 40.991.726 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 0 | 1.013.668 | 207.500 | 113.837 | 23.626 | 11.447 | 10.001 | 382.500 | 637.296 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 54.000 | 54.000 | 54.000 | 54.000 | 54.000 | 74.000 | 74.000 |
| Gældsforpligtelser i alt | 0 | 1.013.668 | 261.500 | 167.837 | 77.626 | 65.447 | 64.001 | 456.500 | 711.296 |
| Selskabskapital | 0 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | 0 | 3.825.323 | 6.623.415 | 10.101.020 | 69.016.200 | 68.952.617 | 56.420.487 | 55.807.184 | 39.230.430 |
| Årets resultat | 0 | 2.129.640 | 3.738.316 | 8.049.458 | 58.972.380 | -4.683 | -10.532.130 | 1.386.696 | -15.576.754 |
| Egenkapital i alt | 0 | 4.054.963 | 7.743.279 | 15.737.437 | 69.123.400 | 69.061.517 | 58.470.487 | 57.857.184 | 40.280.430 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | — | — | -20.194 | 66.903 | -1.623.606 | 151.962 | -209.246 | -75.829 | 65.149 |
| Resultat af primær drift | — | — | -29.508 | 57.775 | -1.632.734 | 130.480 | -230.728 | -97.311 | -737.719 |
| EBITDA | — | — | -20.194 | 66.903 | -1.623.606 | 151.962 | -209.246 | -75.829 | -716.237 |
| Resultat før skat | 0 | 2.129.640 | 3.733.626 | 8.056.427 | 58.980.162 | 7.828 | -10.532.130 | 1.723.952 | -15.491.544 |
| Årets resultat | 0 | 2.129.640 | 3.738.316 | 8.049.458 | 58.972.380 | -4.683 | -10.532.130 | 1.386.696 | -15.576.754 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | 781.386 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | 9.314 | 9.128 | 9.128 | 21.482 | 21.482 | 21.482 | 21.482 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | — | — | 1 |
| Udbytte | 0 | 50.000 | 55.300 | 56.500 | 57.200 | 58.900 | 2.000.000 | 2.000.000 | 1.000.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af at foretage investeringer samt hermed beslægtet virksomhed.
Årets bruttofortjeneste udgør 65.149 kr. mod -75.829 kr. sidste år, hvilket ledelsen anser for tilfredsstillende. Det ordinære resultat efter skat udgør -15.576.754 kr. mod 1.386.696 kr. sidste år. Årets resultat er påvirket af kursreguleringer på børsnoterede investeringer, som primært kan henføres til kursudviklingen i enkelte aktieinvesteringer. Ledelsen fastholder selskabets langsigtede investeringsstrategi og vurderer, at de regnskabsmæssige værdireguleringer afspejler normale udsving på de finansielle markeder. Selskabets øvrige investeringer udvikler sig positivt og bidrager samlet med et markedskomformt afkast. Som følge af årsregnskabslovens krav om løbende vurdering af værdiforringelse af finansielle aktiver har ledelsen foretaget en nedskrivning af den regnskabsmæssige værdi af investeringen i Clean Holding II ApS i regnskabsåret. Nedskrivningen er foretaget på baggrund af den indikationsbaserede tilgang til vurdering af værdiforringelse. De observerbare og målbare input, som har været tilgængelige for ledelsen på balancedagen, indikerer en kapitalværdi, der er væsentligt lavere end den regnskabsmæssige værdi. Værdiansættelsen er samtidig forbundet med betydelig usikkerhed som følge af den komplekse kapitalstruktur og de indbyrdes økonomiske rettigheder mellem de forskellige kapitalklasser, hvilket begrænser muligheden for at foretage en sikker værdiansættelse. Nedskrivningen er ikke udtryk for,
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.