Byens Rens ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
4.904.578 kr.+22,7%
Bruttofortjeneste 2021
+38,0%
Gennemsnitlig vækst pr. år 2018–2021
Nøgletal
2021-832.500 kr.
EBITDA
23,4%
Soliditetsgrad
0,8×
Likviditetsgrad
-104,6%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
indkomstår 20212021Skattepligtig indkomst -1.220.998 kr.0 kr.
2020Skattepligtig indkomst -579.163 kr.0 kr.
2019Skattepligtig indkomst -35.815 kr.0 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Koncernregnskab
2018- Bruttofortjeneste
- 1.866.889 kr.
- Resultat af primær drift
- 272.061 kr.
- Årets resultat
- 162.448 kr.
- Egenkapital
- 212.448 kr.
- Aktiver i alt
- 1.980.125 kr.
- Ansatte
- 7
Tallene ovenfor på siden gælder selskabet alene (modervirksomheden); koncerntallene omfatter også dattervirksomheder.
Regnskabstal2018–2021
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||
| Likvide beholdninger | 26.751 | 1.942.156 | 13.838 | 3.593 |
| Omsætningsaktiver i alt | 689.707 | 2.749.455 | 1.682.221 | 2.498.286 |
| Anlægsaktiver i alt | 1.290.418 | 1.922.738 | 2.307.697 | 1.923.976 |
| Aktiver i alt | 1.980.125 | 4.672.193 | 3.989.918 | 4.422.262 |
| Balance — passiver | ||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.531.879 | 1.486.811 | 1.823.922 | 3.162.929 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | 223.848 |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.531.879 | 1.486.811 | 1.823.922 | 3.386.777 |
| Selskabskapital | 50.000 | 100.000 | 100.000 | 100.000 |
| Overført resultat | 162.448 | 267.679 | 2.018.578 | 935.485 |
| Årets resultat | 162.448 | 105.231 | -799.103 | -1.083.093 |
| Egenkapital i alt | 212.448 | 2.917.679 | 2.118.578 | 1.035.485 |
| Resultatopgørelse | ||||
| Bruttofortjeneste | 1.866.889 | 3.707.263 | 3.996.702 | 4.904.578 |
| Resultat af primær drift | 272.061 | 184.343 | -967.316 | -1.365.512 |
| EBITDA | 548.295 | 534.456 | -399.684 | -832.500 |
| Resultat før skat | 221.690 | 137.136 | -1.001.388 | -1.412.477 |
| Årets resultat | 162.448 | 105.231 | -799.103 | -1.083.093 |
| Personaleomkostninger | 1.318.594 | 3.163.824 | 4.396.386 | 5.737.078 |
| Af- og nedskrivninger | 276.234 | 350.113 | 567.632 | 533.012 |
| Andre nøgletal | ||||
| Ansatte | 7 | 15 | 16 | 21 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2021Virksomhedens væsentligste aktivitet består i at drive renseri og hermed beslægtet virksomhed.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.