Komplementarselskabet Ravnsborg ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Ejendomsselskabet Ravnsborg Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2024
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | 4.774 | 6.244 | 5.572 | 6.721 | 2.651 | 10.283 | 3.175 |
| Omsætningsaktiver i alt | 50.724 | 48.335 | 47.978 | 45.074 | 45.035 | 38.074 | 28.343 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 50.724 | 48.335 | 47.978 | 45.074 | 45.035 | 38.074 | 28.343 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 5.150 | 5.000 | 6.268 | 5.000 | 7.550 | 7.550 | 9.938 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 5.150 | 5.000 | 6.268 | 5.000 | 7.550 | 7.550 | 9.938 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | -4.426 | -6.665 | -8.290 | -9.926 | -12.515 | -19.476 | -31.595 |
| Årets resultat | -4.426 | -2.239 | -1.625 | -1.636 | -2.589 | -6.961 | -12.119 |
| Egenkapital i alt | 45.574 | 43.335 | 41.710 | 40.074 | 37.485 | 30.524 | 18.405 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Bruttofortjeneste | -4.276 | -4.480 | -3.549 | -3.522 | -6.696 | -10.299 | -16.401 |
| Resultat af primær drift | -4.276 | — | — | — | — | — | -16.401 |
| Resultat før skat | -4.276 | -2.871 | -2.083 | -2.097 | -5.341 | -8.925 | -15.537 |
| Årets resultat | -4.426 | -2.239 | -1.625 | -1.636 | -2.589 | -6.961 | -12.119 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Selskabets aktivitet består i at være komplementarselskab for Ravnsborg, Silkeborg P/S.
Det ordinære resultat efter skat udgør -12 t.kr. mod -7 t.kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for acceptabelt. Selskabet har tabt mere end halvdelen af anpartskapitalen, hvorfor selskabet er omfattet af selskabslovens §119 omkring kapitaltab. Selskabets anpartskapital forventes reetableret ved fremtidig kapitaltilførsel.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.