Lundemøllen A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
12.323.978 kr.+28,7%
Bruttofortjeneste 2024/25
+14,3%
Gennemsnitlig vækst pr. år 2020/21–2024/25
Nøgletal
2025/265.080.930 kr.
EBITDA
87,4%
Soliditetsgrad
7,2×
Likviditetsgrad
15,1%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Udbytte
foreslået2025/26
Foreslået udbytte for regnskabsåret 158.800 kr. (4% af årets resultat).
Historik
2025/26158.800 kr.
2024/25135.000 kr.
2023/241.622.000 kr.
2022/231.000.000 kr.
2021/22114.400 kr.
2020/21113.000 kr.
2019/20110.600 kr.
2018/19108.000 kr.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 20242024Skattepligtig indkomst 6.811.943 kr.1.498.618 kr.
2023Skattepligtig indkomst 4.228.704 kr.930.314 kr.
2022Skattepligtig indkomst 4.495.111 kr.988.922 kr.
2021Skattepligtig indkomst 3.750.249 kr.825.044 kr.
2020Skattepligtig indkomst 3.614.499 kr.795.168 kr.
2019Skattepligtig indkomst 1.860.583 kr.409.310 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2019–2026
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 812.014 | 807.279 | 1.149.215 | 556.528 | 2.897.872 | 3.201.709 | 7.202.035 | 5.891.388 |
| Omsætningsaktiver i alt | 6.348.949 | 7.118.027 | 10.177.085 | 12.608.468 | 16.468.500 | 16.499.456 | 21.597.326 | 24.536.033 |
| Anlægsaktiver i alt | 2.546.087 | 2.238.502 | 2.265.094 | 2.260.009 | 2.178.405 | 2.113.651 | 2.253.462 | 3.045.351 |
| Aktiver i alt | 8.895.036 | 9.356.529 | 12.442.179 | 14.868.477 | 18.646.905 | 18.613.107 | 23.850.788 | 27.581.384 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 3.365.294 | 2.978.355 | 3.757.805 | 3.529.506 | 3.968.035 | 3.152.612 | 3.239.861 | 3.418.104 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 376.731 | 175.525 | 61.008 | 0 | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 3.742.025 | 3.153.880 | 3.818.813 | 3.529.506 | 3.968.035 | 3.152.612 | 3.239.861 | 3.418.104 |
| Selskabskapital | 750.000 | 750.000 | 750.000 | 750.000 | 750.000 | 750.000 | 750.000 | 750.000 |
| Overført resultat | 297.557 | 1.406.819 | 3.885.781 | 6.636.673 | 9.090.972 | 10.750.597 | 15.888.029 | 19.357.251 |
| Årets resultat | 405.557 | 1.219.861 | 2.591.962 | 2.865.292 | 3.454.299 | 3.281.625 | 5.272.432 | 3.628.022 |
| Egenkapital i alt | 4.993.455 | 6.105.317 | 8.586.679 | 11.338.971 | 14.678.870 | 15.460.495 | 20.610.927 | 24.103.949 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | — | — | 7.228.576 | 8.317.950 | 9.387.783 | 9.572.464 | 12.323.978 | — |
| Resultat af primær drift | — | 1.667.011 | 3.393.354 | 3.665.542 | 4.517.053 | 4.220.175 | 6.781.824 | 4.989.819 |
| EBITDA | — | 1.974.596 | 3.700.939 | 3.923.631 | 4.590.657 | 4.284.929 | 6.856.378 | 5.080.930 |
| Resultat før skat | 527.830 | 1.566.945 | 3.326.507 | 3.597.331 | 4.447.589 | 4.210.711 | 6.781.384 | 4.746.883 |
| Årets resultat | 405.557 | 1.219.861 | 2.591.962 | 2.865.292 | 3.454.299 | 3.281.625 | 5.272.432 | 3.628.022 |
| Personaleomkostninger | 3.770.347 | 2.903.894 | 3.527.637 | 4.394.319 | 4.797.126 | 5.287.535 | 5.467.600 | 7.201.764 |
| Af- og nedskrivninger | 384.482 | 307.585 | 307.585 | 258.089 | 73.604 | 64.754 | 74.554 | 91.111 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 10 | 12 | 10 | 12 | 12 | 14 | 14 | 14 |
| Udbytte | 108.000 | 110.600 | 113.000 | 114.400 | 1.000.000 | 1.622.000 | 135.000 | 158.800 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Virksomhedens formål er salg af ride- og jagt udstyr samt foder og brændsel til slutbrugere og dermed beslægtet virksomhed.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.