HM Fyrværkeri ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2019–2026
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Omsætningsaktiver i alt | 627.004 | 658.600 | 756.684 | 726.028 | 1.228.450 | 1.446.593 | 2.320.714 | 1.646.653 |
| Anlægsaktiver i alt | 51.916 | 39.797 | 146.602 | 116.105 | 180.601 | 208.584 | 126.303 | 125.857 |
| Aktiver i alt | 678.920 | 698.397 | 903.286 | 842.133 | 1.409.051 | 1.655.177 | 2.447.017 | 1.772.510 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 607.316 | 718.345 | 814.957 | 774.906 | 1.345.800 | 1.809.292 | 2.978.336 | 2.744.105 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 607.316 | 718.345 | 814.957 | 774.906 | 1.345.800 | 1.809.292 | 2.978.336 | 2.744.105 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | 12.604 | -69.948 | 35.329 | 17.227 | 12.251 | -204.115 | -581.319 | -1.021.595 |
| Årets resultat | 12.604 | -82.552 | 105.277 | -18.102 | -4.976 | -216.366 | -377.204 | -440.276 |
| Egenkapital i alt | 62.604 | -19.948 | 85.329 | 67.227 | 62.251 | -154.115 | -531.319 | -971.595 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | 52.436 | -37.055 | 213.808 | 108.745 | 70.524 | -112.357 | -21.871 | 282.444 |
| Resultat af primær drift | 41.782 | -60.096 | 180.145 | 59.971 | 74.520 | -180.034 | -157.652 | -262.394 |
| EBITDA | 52.436 | -37.055 | 213.808 | 90.468 | 110.524 | -112.357 | -57.772 | -192.629 |
| Resultat før skat | 21.604 | -106.552 | 137.071 | -22.102 | 60 | -275.366 | -319.204 | -440.276 |
| Årets resultat | 12.604 | -82.552 | 105.277 | -18.102 | -4.976 | -216.366 | -377.204 | -440.276 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | 18.277 | 40.000 | 0 | 5.901 | 25.073 |
| Af- og nedskrivninger | 10.654 | 23.041 | 33.663 | 30.497 | 36.004 | 67.677 | 99.880 | 69.765 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | — | — | — | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets væsentligste aktiviteter har i lighed med tidligere år bestået af at drive virksomhed med salg ogdistribution af konsum fyrværkeri samt hermed beslægtet virksomhed.
Årets resultat anses ikke for tilfredsstillende. Selskabets fortsatte drift er betinget af, at pengeinstitut og andreeksterne kreditgivere fortsat stiller den fornødne kapital til rådighed. Ledelsen forventer, at dette vil ske, oghenviser til note 1 i årsregnskabet.Selskabets kapitalforhold vurderes som tilstrækkelige til fortsat drift, da der er givet tilsagn om fortsatfinansiering fra kapitalejere, ligesom selskabet forventer at reetablere selskabets egenkapital ved fremtidigindtjening.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.