Produktionshotellet ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet ISU Viden Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2024
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | 48.625 | 152.463 | 0 | — | — | — | — |
| Omsætningsaktiver i alt | 48.625 | 1.186.210 | 987.325 | 679.206 | 371.589 | 54.368 | 55.498 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 48.625 | 1.186.210 | 987.325 | 679.206 | 371.589 | 54.368 | 55.498 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 2.500 | 1.436.613 | 91.000 | 92.056 | 93.618 | 116.455 | 554.204 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 1.188.656 | 930.575 | 662.007 | 386.628 | 0 |
| Gældsforpligtelser i alt | 2.500 | 1.436.613 | 1.279.656 | 1.022.631 | 755.625 | 503.083 | 554.204 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | -3.875 | -300.403 | -342.331 | -393.425 | -434.036 | -498.715 | -548.706 |
| Årets resultat | -3.875 | -296.528 | -41.928 | -51.094 | -40.611 | -64.679 | -49.991 |
| Egenkapital i alt | 46.125 | -250.403 | -292.331 | -343.425 | -384.036 | -448.715 | -498.706 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Bruttofortjeneste | -2.500 | -142.871 | -14.872 | -13.628 | -9.284 | -16.280 | -9.800 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | -13.628 | -9.284 | -16.280 | -9.800 |
| Resultat før skat | -3.875 | -296.528 | -50.828 | -64.861 | -51.849 | -64.679 | -49.991 |
| Årets resultat | -3.875 | -296.528 | -41.928 | -51.094 | -40.611 | -64.679 | -49.991 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | — | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Selskabets formål er, som Socialøkonomisk Virksomhed, at bedre mulighederne for, at borgere på kontanthjælp, ledighedsydelse og/eller i jobafklaringsforløb kan få varig tilknytning til arbejdsmarkedet. Til gavn for borgere, virksomhederne, kommunerne og samfundet som helhed. Produktionshotellet ApS som en socialøkonomisk virksomhed er et aktivt bindeled mellem borgere på vej ud af offentlig forsørgelse og virksomheder.
Årets resultat, et underskud på kr. 49.991 anses af ledelsen for utilfredsstillende. Dog er aktiviteter som har været afholdt relateret til bl.a Produktionshotellet ApS´s opgaver i forskellige kommuner været anderledes end forventet, og er i stedet blevet udført af moderselskabet, og ikke som forventet via Produktionshotellet ApS´s forretningsmodel.Selskabets balance udviser en samlet aktivmasse på kr. 55.498 og en egenkapital på kr. - 498.706. Selskabets ledelse er opmærksom på at egenkapitalen er tabt: Moderselskabet har afviklet gælden til kreditinstitut. Som følge her af er moderselskabet den største kreditor i selskabet.Forholdet omkring den tabte kapital behandles på den førstkommende ordinære generalforsamling. Selskabet har fortsat sine normale driftsaktiviteter. Der har ikke været enkeltstående begivenheder i regnskabsåret, som er af så væsentlig karakter, at det kræver omtale i ledelsesberetningen.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.