SL Thaysen Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 1 | 1 | 1.199 | 1.191 | 1.185 | 12.523 | 5.421 | 251 |
| Omsætningsaktiver i alt | 1 | 7.500 | 1.199 | 5.507 | 5.681 | 12.523 | 5.421 | 251 |
| Anlægsaktiver i alt | 2.000 | 675.000 | 675.000 | 675.000 | 675.000 | 675.000 | 665.010 | 665.010 |
| Aktiver i alt | 2.001 | 682.500 | 676.199 | 680.507 | 680.681 | 687.523 | 670.431 | 665.261 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 4.207 | 4.326 | 4.326 | 4.326 | 654.184 | 9.953 | 10.126 | 14.455 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | 676.688 | 666.239 | 689.997 | — | 672.971 | 667.503 | 691.244 |
| Gældsforpligtelser i alt | 4.207 | 681.014 | 670.565 | 694.323 | 654.184 | 682.924 | 677.629 | 705.699 |
| Selskabskapital | 1 | 1 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 |
| Overført resultat | -2.207 | 562 | -34.366 | -53.816 | -13.503 | -35.401 | -47.198 | -80.438 |
| Årets resultat | -2.207 | 3.692 | 4.148 | -19.449 | 40.313 | -21.895 | -11.797 | -33.239 |
| Egenkapital i alt | -2.206 | 1.486 | 5.634 | -13.816 | 26.497 | 4.599 | -7.198 | -40.438 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Omsætning | 0 | 0 | 0 | — | — | — | — | — |
| Bruttofortjeneste | — | — | — | -60 | -1 | -5.886 | 11.834 | -9.281 |
| Resultat af primær drift | -2.087 | 0 | -6.281 | -60 | — | -5.886 | 11.834 | -9.281 |
| Resultat før skat | -2.207 | 3.692 | 4.148 | -23.765 | 51.683 | -28.949 | -11.797 | -33.239 |
| Årets resultat | -2.207 | 3.692 | 4.148 | -19.449 | 40.313 | -21.895 | -11.797 | -33.239 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 0 | 0 | 0 | 0 | — | 0 | 0 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktivitet er af eje ejerandele i andre selskaber samt andre investeringer efter ledelsens skøn.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets bruttotab udgør -9.281 mod 11.834 sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør -33.239 mod -11.797 sidste år. KapitalberedskabSelskabet har som følge af årets resultat tabt mere end 50% af selskabskapitalen, og er som konsekvens heraf omfattet af selskabslovgivningens bestemmelser om kapitaltab. Ledelsen forventer at selskabskapitalen vil blive reetableret via indtjening i kommende år med udlodninger fra kapitalandele.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.