DP Maler & Tømrer ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet DP Holding, Næstved ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 70.934 | 647.175 | 25.559 | 460.912 | 238.816 | 304.084 | 456.343 | 220.352 |
| Omsætningsaktiver i alt | 385.860 | 945.598 | 1.014.613 | 1.403.622 | 731.526 | 792.031 | 715.314 | 989.500 |
| Anlægsaktiver i alt | 10.400 | 10.400 | 154.173 | 87.990 | 76.685 | 27.125 | 20.750 | 6.375 |
| Aktiver i alt | 396.260 | 955.998 | 1.168.786 | 1.491.612 | 808.211 | 819.156 | 736.064 | 995.875 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 480.230 | 940.459 | 1.307.837 | 1.360.138 | 606.307 | 613.483 | 538.663 | 654.487 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | 3.989 | 0 | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 480.230 | 940.459 | 1.307.837 | 1.360.138 | 610.296 | 613.483 | 538.663 | 654.487 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | -133.970 | -34.461 | -189.051 | 81.323 | 145.890 | 151.465 | 144.596 | 289.985 |
| Årets resultat | -133.970 | 99.509 | -154.591 | 270.374 | 64.567 | 5.575 | -6.868 | 145.389 |
| Egenkapital i alt | -83.970 | 15.539 | -139.051 | 131.323 | 195.890 | 201.465 | 194.596 | 339.985 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | -167.469 | 473.840 | 422.513 | 853.140 | 517.393 | 583.764 | 724.740 | 920.871 |
| Resultat af primær drift | — | — | -129.986 | 327.759 | 88.353 | 10.341 | -4.716 | 197.954 |
| EBITDA | — | — | -113.910 | 339.064 | 99.658 | 16.716 | 1.659 | 204.329 |
| Resultat før skat | -171.756 | 127.575 | -144.871 | 314.833 | 85.053 | 9.298 | -4.971 | 190.825 |
| Årets resultat | -133.970 | 99.509 | -154.591 | 270.374 | 64.567 | 5.575 | -6.868 | 145.389 |
| Personaleomkostninger | 4.287 | 346.181 | 536.423 | 475.745 | 417.735 | 544.897 | 713.875 | 716.542 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | 16.076 | 11.305 | 11.305 | 6.375 | 6.375 | 6.375 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets vigtigste forretningsomårde er at udøve rådgivning, maler- og tømrervirksomhed handel og service og andre aktiviteter i tilknytning hertil.
Selskabets resultatopgørelse for 2024/25 udviser et overskud på kr. 145.389, og selskabets balance pr. 30. november 2025 udviser en egenkapital på kr. 339.985.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.