ML Stål Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
-5.721 kr.-17,8%
Bruttofortjeneste 2024/25
Nøgletal
2024/2585,2%
Soliditetsgrad
21×
Likviditetsgrad
66,5%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Udbytte
foreslået2024/25
Foreslået udbytte for regnskabsåret 110.000 kr. (78% af årets resultat).
Historik
2024/25110.000 kr.
2023/240 kr.
2022/23117.800 kr.
2021/22114.400 kr.
2020/21113.000 kr.
2019/2070.000 kr.
2018/19108.000 kr.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 1 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
2024Skattepligtig indkomst -41.229 kr.0 kr.
2023Skattepligtig indkomst 130.236 kr.28.644 kr.
2022Skattepligtig indkomst 194.908 kr.42.878 kr.
2021Skattepligtig indkomst 184.987 kr.40.678 kr.
2020Skattepligtig indkomst 77.230 kr.16.984 kr.
2019Skattepligtig indkomst 179.471 kr.39.468 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2019–2025
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | — | 7.297 | 42 | 36.891 | 4.211 | 3.834 | 3.240 |
| Omsætningsaktiver i alt | 40.128 | 32.599 | 51.197 | 92.875 | 86.325 | 53.373 | 82.735 |
| Anlægsaktiver i alt | 184.142 | 117.667 | 203.809 | 206.021 | 170.525 | 21.487 | 165.331 |
| Aktiver i alt | 224.270 | 150.266 | 255.006 | 298.896 | 256.850 | 74.860 | 248.066 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 45.593 | 20.729 | 53.409 | 63.557 | 5.089 | 4.002 | 4.002 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | 20.644 | 0 | 32.626 |
| Gældsforpligtelser i alt | 45.593 | 20.729 | 53.409 | 63.557 | 25.733 | 4.002 | 36.628 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | 16.553 | 1.870 | 34.788 | 64.918 | 52.792 | 20.858 | 46.107 |
| Årets resultat | 128.677 | 58.860 | 142.060 | 146.742 | 110.178 | -42.459 | 140.580 |
| Egenkapital i alt | 178.677 | 129.537 | 201.597 | 235.339 | 231.117 | 70.858 | 211.438 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Bruttofortjeneste | -6.125 | -5.150 | -4.151 | -6.151 | -4.351 | -4.856 | -5.721 |
| Resultat af primær drift | -6.125 | -5.150 | -4.151 | -6.151 | — | -4.856 | -5.721 |
| Resultat før skat | 128.017 | 57.606 | 141.114 | 145.268 | 109.271 | -42.459 | 138.881 |
| Årets resultat | 128.677 | 58.860 | 142.060 | 146.742 | 110.178 | -42.459 | 140.580 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | — | — | — | — | 1 | 1 | 1 |
| Udbytte | 108.000 | 70.000 | 113.000 | 114.400 | 117.800 | 0 | 110.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets formål er at fungere som Holdingselskab og dermed beslægtet virksomhed.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.