Mavro & Lefèvre ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
502.611 kr.+55,4%
Bruttofortjeneste 2025/26
+14,2%
Gennemsnitlig vækst pr. år 2018/19–2025/26
Nøgletal
2025/2656,6%
Soliditetsgrad
2,5×
Likviditetsgrad
36,6%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
indkomstår 20242024Skattepligtig indkomst -298 kr.0 kr.
2023Skattepligtig indkomst -4.681 kr.0 kr.
2022Skattepligtig indkomst 37.455 kr.8.228 kr.
2021Skattepligtig indkomst 44.278 kr.Fratrukket underskud 10.408 kr.9.724 kr.
2020Skattepligtig indkomst -1.557 kr.0 kr.
2019Skattepligtig indkomst -8.851 kr.0 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2019–2026
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 41.534 | 177.041 | 117.943 | 167.417 | 78.550 | 111.009 | 305.885 | 425.439 |
| Omsætningsaktiver i alt | 72.973 | 225.390 | 161.472 | 198.077 | 172.615 | 176.309 | 387.495 | 576.117 |
| Anlægsaktiver i alt | 29.375 | 21.875 | 14.375 | 6.875 | 0 | 0 | 30.620 | 30.620 |
| Aktiver i alt | 102.348 | 247.265 | 175.847 | 204.952 | 172.615 | 176.309 | 418.115 | 606.737 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 60.000 | 206.504 | 78.651 | 86.460 | 66.192 | 70.184 | 200.687 | 234.580 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | 0 | 0 | 28.986 |
| Gældsforpligtelser i alt | 60.000 | 206.504 | 78.651 | 86.460 | 66.192 | 70.184 | 200.687 | 263.566 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | -7.652 | -9.239 | 44.033 | 66.979 | 56.423 | 56.125 | 167.428 | 293.171 |
| Årets resultat | -7.652 | -1.587 | 53.275 | 22.946 | -10.556 | -298 | 111.302 | 125.743 |
| Egenkapital i alt | 42.348 | 40.761 | 94.033 | 116.979 | 106.423 | 106.125 | 217.428 | 343.171 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | 226.823 | 136.493 | 257.350 | 267.015 | 258.837 | — | 323.385 | 502.611 |
| Resultat af primær drift | -7.383 | -962 | 69.637 | 31.180 | -11.245 | -605 | 140.638 | 160.843 |
| EBITDA | — | — | 77.137 | 38.680 | -4.370 | — | 140.638 | — |
| Resultat før skat | -9.324 | -2.033 | 68.280 | 29.524 | -12.069 | -298 | 141.288 | 161.207 |
| Årets resultat | -7.652 | -1.587 | 53.275 | 22.946 | -10.556 | -298 | 111.302 | 125.743 |
| Personaleomkostninger | 212.058 | 114.576 | 180.213 | 228.335 | 263.207 | 336.649 | 182.747 | 341.768 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | 7.500 | 7.500 | 6.875 | — | 0 | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 |
| Udbytte | — | — | — | — | — | — | 0 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets aktivitet består i industrielt design.
Årets resultat kr. 125.743 Balance pr. 30. juni 2026 kr. 606.737 Egenkapital pr. 30. juni 2026 kr. 343.171
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.