Dinné ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2023/24Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet CVR 32262473.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2019–2024
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||
| Likvide beholdninger | 2.038.504 | 516.996 | 0 | 70.081 | 93.015 | 45.589 |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.377.533 | 915.890 | 230.427 | 678.908 | 961.112 | 960.874 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 2.377.533 | 915.890 | 230.427 | 678.908 | 961.112 | 960.874 |
| Balance — passiver | ||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 3.155.681 | 2.975.391 | 2.970.283 | 4.175.808 | 5.308.455 | 6.163.025 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 3.155.681 | 2.975.391 | 2.970.283 | 4.175.808 | 5.308.455 | 6.163.025 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | -828.148 | -2.109.501 | -2.789.856 | -3.546.900 | -4.397.343 | -5.252.151 |
| Årets resultat | -828.148 | -1.281.353 | -680.355 | -757.045 | -850.443 | -854.809 |
| Egenkapital i alt | -778.148 | -2.059.501 | -2.739.856 | -3.496.900 | -4.347.343 | -5.202.151 |
| Resultatopgørelse | ||||||
| Bruttofortjeneste | -851 | -39.890 | -13.812 | -106.679 | -7.778 | -280.462 |
| Resultat af primær drift | -1.050.253 | -1.634.957 | -817.621 | -893.320 | -931.999 | -890.309 |
| Resultat før skat | -1.053.940 | -1.641.521 | -871.491 | -969.731 | -1.087.485 | -1.094.675 |
| Årets resultat | -828.148 | -1.281.353 | -680.355 | -757.045 | -850.443 | -854.809 |
| Personaleomkostninger | 505.986 | 814.576 | — | — | — | 609.847 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||
| Ansatte | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Selskabets aktivitet er at drive virksomhed med udvikling, produktion og salg af kosmetikprodukter, samt efter ledelsens skøn dermed beslægtet virksomhed.
Årets bruttotab udgør -280.462 kr. mod -303.816 kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør -854.809 kr. mod -850.443 kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for utilfredsstillende. Kapitalberedskab Selskabskapitalen er tabt pr. 30-04-2024. Selskabet har derudover højere kortfristede gældsforpligtelser end omsætningsaktiver. Det er ledelsens vurdering, at selskabet har et tilstrækkeligt likviditetsberedskab til at drive selskabets aktivitet det kommende år. Det er ved regnskabsaflæggelsen ledelsens forventning, at de stillede kreditfaciliteter vil blive opretholdt og eventuelt udvidet om nødvendigt, således at selskabet kan afholde sine forpligtelse i takt med at de forfalder. Selskabet har modtaget støtteerklæring fra selskabets moderselskab på, at de vil understøtte selskabet det kommende regnskabsår. Årsrapporten er derfor aflagt under forudsætning af fortsat drift.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.