Orla Rosenbæk Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2022/23Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 122.000 kr.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2023Administrationsselskab i en sambeskatning med 1 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2023
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||
| Likvide beholdninger | — | 73.666 | 167.602 | 279.581 | 165.197 | 152.704 |
| Omsætningsaktiver i alt | 16.676 | 90.342 | 233.601 | 360.709 | 267.122 | 187.872 |
| Anlægsaktiver i alt | 96.280 | 96.280 | 96.280 | 96.280 | 96.280 | 96.280 |
| Aktiver i alt | 112.956 | 186.622 | 329.881 | 456.989 | 363.402 | 284.152 |
| Balance — passiver | ||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 19.846 | 19.538 | 67.131 | 102.997 | 77.990 | 3.500 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 19.846 | 19.538 | 67.131 | 102.997 | 77.990 | 3.500 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | -3.170 | 117.084 | 212.750 | 303.992 | 235.412 | 108.652 |
| Årets resultat | -3.170 | 73.974 | 95.666 | 91.242 | 44.420 | -4.760 |
| Egenkapital i alt | 93.110 | 167.084 | 262.750 | 353.992 | 285.412 | 280.652 |
| Resultatopgørelse | ||||||
| Omsætning | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Bruttofortjeneste | -3.500 | — | — | — | — | — |
| Resultat af primær drift | — | -1.200 | -3.700 | -7.670 | -4.500 | -4.700 |
| Resultat før skat | -3.500 | 73.666 | 94.654 | 89.130 | 44.420 | -4.760 |
| Årets resultat | -3.170 | 73.974 | 95.666 | 91.242 | 44.420 | -4.760 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — |
| Udbytte | — | — | — | — | — | 122.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2023Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af at fungere som holdingselskab og anden formueadministration.
Årets resultat efter skat udgør -4.760 kr. mod 44.420 kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for utilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.