B. Vangsted Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Der er ingen data for dette nøgletal.
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 5.000.000 kr. (102% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 2 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 0 | 1.170.136 | 3.209.616 | 8.813.806 | 1.893.457 | 3.901.333 | 2.666.844 | 1.488.397 | 789.414 |
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | — | — | — | 39.089.491 | 42.303.635 | 41.739.846 | 41.849.893 |
| Anlægsaktiver i alt | 54.664.851 | 48.246.545 | 70.268.393 | 43.254.179 | 40.687.111 | 42.038.412 | 44.544.586 | 35.409.086 | 46.173.459 |
| Aktiver i alt | 54.664.851 | 56.149.703 | 111.278.983 | 95.302.961 | 82.710.792 | 81.127.903 | 86.848.221 | 77.148.932 | 88.023.352 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 5.000 | 5.000 | 26.763.448 | 1.908.748 | 1.913.456 | 1.448.736 | 15.296.508 | 13.141.308 | 12.211.992 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 0 | 37.115 | 0 | 4.352.416 | 1.561.232 | 553.834 | 2.655.538 | 1.333.648 | 620.810 |
| Gældsforpligtelser i alt | 5.000 | 42.115 | 26.763.448 | 6.261.164 | 3.474.688 | 2.002.570 | 17.952.046 | 14.474.956 | 12.832.802 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 51.000 | 51.000 | 51.000 | 51.000 | 51.000 | 51.000 | 52.000 |
| Overført resultat | 52.909.851 | 54.357.588 | 64.332.146 | 82.990.797 | 76.185.104 | 64.074.333 | 63.212.175 | 61.622.976 | 70.138.550 |
| Årets resultat | 1.805.365 | 3.141.481 | 28.651.770 | 8.826.262 | -3.805.693 | 2.889.228 | 5.425.842 | -589.199 | 4.899.470 |
| Egenkapital i alt | 54.659.851 | 56.107.588 | 84.515.535 | 89.041.797 | 79.236.104 | 79.125.333 | 68.896.175 | 62.673.976 | 75.190.550 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Resultat af primær drift | 1.805.365 | 3.070.574 | 32.215.459 | 5.735.147 | -2.459.162 | 1.497.200 | 2.618.648 | -998.744 | 1.837.228 |
| Resultat før skat | 1.805.365 | 3.154.359 | 27.640.054 | 9.677.355 | -4.233.536 | 3.287.627 | 6.181.395 | -570.308 | 5.734.942 |
| Årets resultat | 1.805.365 | 3.141.481 | 28.651.770 | 8.826.262 | -3.805.693 | 2.889.228 | 5.425.842 | -589.199 | 4.899.470 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Udbytte | 1.700.000 | 1.700.000 | 4.300.000 | 6.000.000 | 3.000.000 | 15.000.000 | 6.288.000 | 1.000.000 | 5.000.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets væsentligste aktiviteter er at eje kapitalandele, samt formuepleje mv..
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.