Louis Nielsen Nakskov ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 689.047 kr. (52% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Louis Nielsen A/S.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2019–2026
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 158.675 | 431.121 | 1.078.695 | 1.156.851 | 1.029.870 | 494.047 | 790.075 | 613.492 |
| Omsætningsaktiver i alt | 743.186 | 699.330 | 1.623.746 | 1.561.670 | 1.466.491 | 1.020.385 | 1.211.704 | 1.026.173 |
| Anlægsaktiver i alt | 1.856.006 | 1.435.780 | 1.015.551 | 595.323 | 175.095 | 1.501.953 | 1.200.228 | 918.514 |
| Aktiver i alt | 2.599.192 | 2.135.110 | 2.639.297 | 2.156.993 | 1.641.586 | 2.522.338 | 2.411.932 | 1.944.687 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.152.649 | 710.096 | 1.031.731 | 1.134.178 | 920.977 | 1.552.562 | 1.099.216 | 1.009.181 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 625.568 | 674.890 | 347.365 | 0 | — | 352.870 | 0 | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.778.217 | 1.384.986 | 1.379.096 | 1.134.178 | 920.977 | 1.905.432 | 1.099.216 | 1.009.181 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 663.803 | 615.251 | 685.201 | 29.045 | 45.125 | 315.357 | 92.809 | 119.151 |
| Årets resultat | -88.897 | -48.552 | 519.950 | 952.249 | 803.480 | 1.011.910 | 1.372.847 | 1.317.348 |
| Egenkapital i alt | 788.803 | 740.251 | 1.260.201 | 1.022.815 | 720.609 | 616.906 | 1.312.716 | 933.198 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | 1.213.278 | 2.181.056 | 2.309.502 | 2.969.312 | 2.979.584 | 3.361.432 | 3.721.471 | 4.103.824 |
| Resultat af primær drift | -108.412 | -51.172 | 680.027 | 1.228.461 | 1.031.828 | 1.293.924 | 1.773.756 | 1.686.990 |
| EBITDA | 136.722 | 369.057 | 1.100.256 | 1.648.690 | 1.452.057 | 1.603.179 | 2.075.482 | 1.991.444 |
| Resultat før skat | -113.936 | -62.246 | 666.602 | 1.220.833 | 1.030.102 | 1.297.321 | 1.760.060 | 1.688.789 |
| Årets resultat | -88.897 | -48.552 | 519.950 | 952.249 | 803.480 | 1.011.910 | 1.372.847 | 1.317.348 |
| Personaleomkostninger | 1.076.556 | 1.811.999 | 1.209.246 | 1.320.622 | 1.527.527 | 1.758.253 | 1.645.989 | 2.112.380 |
| Af- og nedskrivninger | 245.134 | 420.229 | 420.229 | 420.229 | 420.229 | 309.255 | 301.726 | 304.454 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 3 | 4 | 3 | 3 | 3 | 3 | 0 | 0 |
| Udbytte | — | 0 | 450.000 | 868.770 | 550.484 | 176.549 | 1.094.907 | 689.047 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets hovedaktivitet består i salg af briller, kontaktlinser og andre synskorrigerende hjælpemidler, herunder synsprøveundersøgelser.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.