Freva Group Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2019–2025
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | — | — | 8.039 | 97.903 | 8 | 0 | — |
| Omsætningsaktiver i alt | 450 | 7.748 | 21.121 | 102.957 | 9.102 | 2.268 | 2.268 |
| Anlægsaktiver i alt | 50.000 | 835.356 | 824.490 | 0 | — | — | — |
| Aktiver i alt | 50.450 | 843.104 | 845.611 | 102.957 | 9.102 | 2.268 | 2.268 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 8.893 | 187.148 | 260.611 | 102.913 | 142.498 | 216.674 | 236.776 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | 678.642 | 802.924 | 111.518 | 0 | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 8.893 | 865.790 | 1.063.535 | 214.431 | 142.498 | 216.674 | 236.776 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | -8.443 | -72.686 | -267.924 | -161.474 | -183.396 | -264.406 | -284.508 |
| Årets resultat | -8.443 | -64.243 | -195.238 | 106.450 | -21.922 | -81.010 | -20.102 |
| Egenkapital i alt | 41.557 | -22.686 | -217.924 | -111.474 | -133.396 | -214.406 | -234.508 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Bruttofortjeneste | -8.443 | 33.560 | 27.234 | 483.459 | -10.661 | -22.005 | -8.326 |
| Resultat af primær drift | — | 25.635 | 16.368 | 483.459 | — | — | — |
| EBITDA | — | 33.560 | 27.234 | 483.459 | — | — | — |
| Resultat før skat | -8.443 | -65.991 | -196.725 | 223.066 | -24.873 | -81.010 | — |
| Årets resultat | -8.443 | -64.243 | -195.238 | 106.450 | -21.922 | -81.010 | -20.102 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | 7.925 | 10.866 | 0 | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktivitet er at drive virksomhed med investering i aktier og anparter, samt enhver i forbindelse hermed stående virksomhed.
Selskabets resultatopgørelse for 2024/25 udviser et underskud på kr. 20.102, og selskabets balance pr. 30. juni 2025 udviser en negativ egenkapital på kr. 234.508.Selskabets resultat for regnskabsåret er påvirket af fortsat underskud i dattervirksomheden Muteo Group ApS. Ledelsen vurderer, at de iværksatte tiltag i dattervirksomheden vil bidrage til en forbedring af indtjeningen i de kommende regnskabsår. Oplysninger om forsat drift Selskabet har fortsat tabt selskabskapitalen. Ledelsen forventer, at selskabskapitalen vil kunne reetableres i de kommende regnskabsår på baggrund af forventet indtjening fra kapitalandele i dattervirksomheden Muteo Group ApS. Der henvises til note 1 for en nærmere redegørelse for forudsætningerne for selskabets fortsatte drift.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.