Stubberup Byggekeramik A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 800.000 kr. (40% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Stubberup Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2019–2026
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 1.558.743 | 269.376 | 1.888.602 | 1.354.228 | 129.064 | 400.647 | 496.649 | 1.166.663 |
| Omsætningsaktiver i alt | 4.055.110 | 3.895.626 | 4.674.297 | 4.443.564 | 4.086.444 | 4.460.832 | 4.036.053 | 4.812.665 |
| Anlægsaktiver i alt | 127.525 | 92.998 | 61.998 | 67.171 | 27.981 | 19.791 | 11.601 | 196.648 |
| Aktiver i alt | 4.182.635 | 3.988.624 | 4.736.295 | 4.510.735 | 4.114.425 | 4.480.623 | 4.047.654 | 5.009.313 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 877.327 | 1.048.753 | 1.330.857 | 1.276.924 | 2.453.380 | 2.325.139 | 1.867.751 | 1.347.290 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 877.327 | 1.048.753 | 1.330.857 | 1.276.924 | 2.453.380 | 2.325.139 | 1.867.751 | 1.347.290 |
| Selskabskapital | 560.000 | 560.000 | 560.000 | 560.000 | 560.000 | 560.000 | 560.000 | 560.000 |
| Overført resultat | 1.545.308 | 1.179.871 | 1.245.438 | 1.273.811 | 1.101.045 | 1.195.484 | 1.119.903 | 2.297.930 |
| Årets resultat | 769.264 | 834.563 | 1.665.567 | 1.428.373 | -172.765 | 494.439 | 424.419 | 1.978.027 |
| Egenkapital i alt | 3.305.308 | 2.939.871 | 3.405.438 | 3.233.811 | 1.661.045 | 2.155.484 | 2.179.903 | 3.657.930 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | — | 2.550.598 | 2.454.539 | 2.983.479 | 1.655.341 | 1.926.577 | 1.814.639 | 1.747.343 |
| Resultat af primær drift | 971.193 | 1.231.744 | 1.257.821 | 1.688.906 | 304.387 | 637.405 | 605.056 | 476.024 |
| EBITDA | 1.051.589 | 1.266.271 | 1.288.821 | 1.724.683 | 343.577 | 645.595 | 613.246 | 490.877 |
| Resultat før skat | 989.164 | 1.072.815 | 2.137.699 | 1.833.927 | -221.545 | 634.738 | 544.360 | 2.536.822 |
| Årets resultat | 769.264 | 834.563 | 1.665.567 | 1.428.373 | -172.765 | 494.439 | 424.419 | 1.978.027 |
| Personaleomkostninger | 1.522.452 | 1.284.327 | 1.165.718 | 1.258.796 | 1.311.764 | 1.280.982 | 1.201.393 | 1.256.466 |
| Af- og nedskrivninger | 80.396 | 34.527 | 31.000 | 35.777 | 39.190 | 8.190 | 8.190 | 14.853 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | — | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Udbytte | 1.200.000 | 1.200.000 | 1.600.000 | 1.400.000 | 0 | 400.000 | 500.000 | 800.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået i handel med byggemaerialer og dermed beslægtet virksomhed samt handel med værdipapirer og valuta.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets bruttofortjeneste udgør 1.747.343 mod 1.814.639 sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør 1.978.027 mod 424.419 sidste år. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.