KSA Farm ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
-7.160 kr.+38,8%
Bruttofortjeneste 2024
Nøgletal
202446,2%
Soliditetsgrad
1,9×
Likviditetsgrad
-6,7%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
indkomstår 20242024Skattepligtig indkomst -10.941 kr.0 kr.
2023Skattepligtig indkomst -11.011 kr.0 kr.
2022Skattepligtig indkomst -4.659 kr.0 kr.
2021Skattepligtig indkomst 188.839 kr.Fratrukket underskud 49.712 kr.41.536 kr.
2020Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 35.071 kr.0 kr.
2019Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 78.615 kr.0 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2024
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | 140.431 | 240.083 | 309.535 | 219.116 | 242.917 | 164.496 | 120.105 |
| Omsætningsaktiver i alt | 153.974 | 268.840 | 335.542 | 468.424 | 445.227 | 421.423 | 358.053 |
| Anlægsaktiver i alt | 35.948 | — | — | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 189.922 | 268.840 | 335.542 | 468.424 | 445.227 | 421.423 | 358.053 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 253.829 | 277.938 | 312.918 | 259.512 | 256.888 | 244.810 | 192.576 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 253.829 | 277.938 | 312.918 | 259.512 | 256.888 | 244.810 | 192.576 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | -113.907 | -59.098 | -27.376 | 158.912 | 138.339 | 126.613 | 115.477 |
| Årets resultat | -113.907 | 54.809 | 31.722 | 186.288 | -20.573 | -11.726 | -11.136 |
| Egenkapital i alt | -63.907 | -9.098 | 22.624 | 208.912 | 188.339 | 176.613 | 165.477 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Bruttofortjeneste | -140.808 | 289.536 | 249.195 | 350.529 | -26.014 | -11.703 | -7.160 |
| Resultat af primær drift | -140.808 | 90.622 | 49.498 | 254.183 | -26.014 | -11.703 | -7.160 |
| EBITDA | — | 96.844 | 56.503 | 254.183 | — | — | — |
| Resultat før skat | -149.855 | 72.105 | 39.437 | 238.990 | -20.802 | -11.726 | -11.136 |
| Årets resultat | -113.907 | 54.809 | 31.722 | 186.288 | -20.573 | -11.726 | -11.136 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | 6.222 | 7.005 | 0 | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | — | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Virksomhedens formål er at drive planteproduktion. Selskabets væsentligste aktiviteter Selskabets væsentligste aktiviteter består af at drive planteproduktion og hermed beslægtet virksomhed.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.