NordicScreen ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2020Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet ROBA Invest ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2019–2026
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 91.875 | 213.723 | 0 | 12.928 | 169.938 | 19.420 | 441.495 | 1.526.365 |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.813.278 | 1.059.998 | 658.226 | 1.116.261 | 1.304.819 | 1.526.188 | 3.613.380 | 5.929.461 |
| Anlægsaktiver i alt | — | 2.035.610 | 1.839.359 | 1.675.084 | 1.599.732 | 1.279.622 | 1.000.008 | 3.288.328 |
| Aktiver i alt | 1.813.278 | 3.095.608 | 2.497.585 | 2.791.345 | 2.904.551 | 2.805.810 | 4.613.388 | 9.217.789 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.643.984 | 3.060.467 | 3.001.480 | 5.233.631 | 6.979.812 | 3.321.479 | 5.192.439 | 7.639.318 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | 22.428 | 154.105 | 130.164 |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.643.984 | 3.060.467 | 3.001.480 | 5.233.631 | 6.979.812 | 3.343.907 | 5.346.544 | 7.769.482 |
| Selskabskapital | 150.000 | 90.000 | 90.000 | 107.746 | 156.433 | 156.433 | 156.433 | 156.433 |
| Overført resultat | 19.294 | -54.859 | -593.895 | -2.779.286 | -4.679.525 | -748.651 | -889.589 | -866.433 |
| Årets resultat | 19.294 | -138.841 | -539.036 | -2.185.390 | -1.921.579 | -1.122.703 | -1.195.059 | 361.833 |
| Egenkapital i alt | 169.294 | 35.141 | -503.895 | -2.442.286 | -4.075.261 | -538.097 | -733.156 | 1.230.890 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | 420.250 | 644.090 | 1.271.299 | 1.429.857 | 2.828.446 | 4.269.309 | 5.493.730 | 10.402.188 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | -2.775.848 | -2.345.596 | -1.263.667 | -1.542.587 | 453.029 |
| EBITDA | — | — | — | -2.544.709 | -2.015.322 | -943.557 | -1.262.973 | 695.204 |
| Resultat før skat | 24.860 | -169.398 | -692.483 | -2.799.437 | -2.458.252 | -1.435.869 | -1.529.140 | 468.720 |
| Årets resultat | 19.294 | -138.841 | -539.036 | -2.185.390 | -1.921.579 | -1.122.703 | -1.195.059 | 361.833 |
| Personaleomkostninger | 388.350 | 815.307 | 1.720.360 | 3.974.566 | 4.843.768 | 5.212.866 | 6.756.703 | 9.706.984 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | 214.019 | 231.139 | 330.274 | 320.110 | 279.614 | 242.175 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 1 | 2 | 3 | 10 | 12 | 11 | 12 | 14 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets aktiviteter består i at sælge ydelser inden for Digital Signage, hardware, software, grafiske løsninger m.v.
Resultatopgørelsen for tiden 01.07.25 - 30.06.26 udviser et resultat på DKK 361.833 mod DKK -1.195.059 for tiden 01.07.24 - 30.06.25. Balancen viser en egenkapital på DKK 1.230.890.NordicScreen har i det forgangne regnskabsår fastholdt fokus på vores primære mål: vækst i MRR (Monthly Recurring Revenue). Dette er lykkedes gennem en fortsat udvidelse af abonnementsbasen, hvilket har resulteret i et positivt resultat på DKK 468.720 før skat mod et underskud på DKK 1.529.140 sidste år. Set i lyset af den langsigtede strategi er udviklingen i årets løb meget tilfredsstillende og bekræfter, at NordicScreens forretningsmodel for alvor er ved at nå den skala, hvor den underliggende indtjeningsevne kommer til udtryk.I regnskabsåret har NordicScreen afsluttet et større udviklingsprojekt, hvor selskabets SaaS-platform har gennemgået en gennemgribende modernisering af softwarearkitekturen. Projektet har omfattet en etablering af et skalerbart highavailability driftsmiljø inden for EU, med det formål at forbedre platformens driftsstabilitet, understøtte fremtidig vækst i antallet af kunder, muliggøre integration af AI-baserede udviklingsværktøjer samt styrke informationssikkerheden. Projektet er i årets løb blevet aktiveret som et immaterielt anlægsaktiv, og ledelsen vurderer, at investeringen vil bidrage til selskabets fremtidige indtjening gennem øget skalerbarhed, mulighed for onboarding af større kunder, forbedret driftssikkerhed samt effe
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.