Vestbyens taxi ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2019–2026
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | — | — | 30.842 | 45.000 | 49.601 | 65.602 | 57.470 | 8.236 |
| Omsætningsaktiver i alt | 1 | 1 | 50.467 | 153.000 | 122.332 | 127.840 | 88.653 | 39.895 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | 16.000 | 8.000 | 0 | 48.221 | 28.267 | 118.663 |
| Aktiver i alt | 1 | 1 | 66.467 | 161.000 | 122.332 | 176.060 | 116.920 | 158.558 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | — | — | 34.048 | 82.000 | 66.823 | 137.502 | 136.467 | 248.217 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | — | — | 34.048 | 82.000 | 66.823 | 137.502 | 136.467 | 248.217 |
| Selskabskapital | 1 | 1 | 1 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 |
| Overført resultat | — | — | — | 39.000 | 15.509 | -1.442 | -59.548 | -129.659 |
| Årets resultat | 0 | 0 | 32.418 | 46.000 | -23.298 | -16.950 | -58.106 | -70.111 |
| Egenkapital i alt | 1 | 1 | 32.419 | 79.000 | 55.509 | 38.558 | -19.548 | -89.659 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Omsætning | 0 | 0 | — | — | — | — | — | — |
| Bruttofortjeneste | — | — | 88.043 | 313.000 | 240.374 | 147.340 | 86.586 | 7.563 |
| Resultat af primær drift | 0 | 0 | — | 64.000 | -24.970 | -16.786 | -51.860 | -35.295 |
| EBITDA | — | — | — | 72.000 | -16.970 | -5.146 | -31.906 | -22.479 |
| Resultat før skat | 0 | 0 | — | 61.000 | -26.632 | -19.321 | -69.361 | -51.140 |
| Årets resultat | 0 | 0 | 32.418 | 46.000 | -23.298 | -16.950 | -58.106 | -70.111 |
| Personaleomkostninger | — | — | 36.570 | 241.000 | 257.345 | 136.538 | 118.492 | 55.674 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | 8.000 | 8.000 | 11.640 | 19.954 | 12.816 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 0 | 1 | 1 | — | 1 | 1 | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets væsentligste aktiviteter er at drive virksomhed med erhvervsmæssig personbefordring og hermed forbundet virksomhed.
Årets resultat anses for at være utilfredsstillende. Kapitaltab Selskabet har mistet mere end 50% af selskabskapitalen, og ledelsen har derfor igangsat udarbejdelse af handlingsplan for reetablering af selskabets egenkapital. Ledelsen forventer, at selskabet vil kunne reetablere selskabskapitalen ved fremtidig drift.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.