SæbeGrossisten ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
1.926.509 kr.-3,4%
Bruttofortjeneste 2024
+26,1%
Gennemsnitlig vækst pr. år 2018–2024
Nøgletal
2024590.339 kr.
EBITDA
-46,1%
Soliditetsgrad
0,7×
Likviditetsgrad
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
indkomstår 20242024Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 554.170 kr.0 kr.
2023Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 292.835 kr.0 kr.
2022Skattepligtig indkomst -238.733 kr.0 kr.
2021Skattepligtig indkomst -342.781 kr.0 kr.
2020Skattepligtig indkomst -12.698 kr.0 kr.
2019Skattepligtig indkomst -544.481 kr.0 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2024
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | 523 | 0 | — | — | — | — | — |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.135.122 | 1.752.125 | 1.406.808 | 1.527.263 | 1.861.602 | 1.969.640 | 1.659.737 |
| Anlægsaktiver i alt | 69.169 | 55.569 | 83.744 | 71.714 | 59.731 | 53.856 | 51.843 |
| Aktiver i alt | 1.204.291 | 1.807.694 | 1.490.552 | 1.598.977 | 1.921.333 | 2.023.496 | 1.711.580 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.518.331 | 2.673.357 | 2.391.230 | 2.896.246 | 3.527.292 | 3.294.152 | 2.499.872 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.518.331 | 2.673.357 | 2.391.230 | 2.896.246 | 3.527.292 | 3.294.152 | 2.499.872 |
| Selskabskapital | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 |
| Overført resultat | -514.040 | -1.065.663 | -1.100.678 | -1.497.269 | -1.805.959 | -1.470.656 | -988.292 |
| Årets resultat | -514.040 | -551.623 | -35.014 | -396.592 | -308.689 | 335.302 | 482.364 |
| Egenkapital i alt | -314.040 | -865.663 | -900.678 | -1.297.269 | -1.605.959 | -1.270.656 | -788.292 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Bruttofortjeneste | 479.676 | 1.121.627 | 1.529.931 | 1.166.343 | 1.468.576 | 1.994.013 | 1.926.509 |
| Resultat af primær drift | -493.529 | -482.859 | 74.374 | -316.857 | -224.323 | 415.600 | 588.326 |
| EBITDA | -484.631 | -469.259 | 87.974 | -303.257 | -210.723 | 421.475 | 590.339 |
| Resultat før skat | -514.040 | -551.623 | -30.814 | -396.592 | — | — | — |
| Årets resultat | -514.040 | -551.623 | -35.014 | -396.592 | -308.689 | 335.302 | 482.364 |
| Personaleomkostninger | 964.307 | 1.590.886 | 1.441.957 | 1.469.600 | 1.679.299 | 1.572.538 | 1.336.170 |
| Af- og nedskrivninger | 8.898 | 13.600 | 13.600 | 13.600 | 13.600 | 5.875 | 2.013 |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | — | 4 | 4 | 2 | 4 | 3 | 3 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Selskabets aktiviteter er at drive handel og service inden for de HORECA-segmentet tilhørende brancher samt den private og offentlige sektor, og dermed beslægtet virksomhed.
Selskabets resultatopgørelse for 2024 udviser et overskud på kr. 482.364, og selskabets balance pr. 31. december 2024 udviser en negativ egenkapital på kr. 788.292.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.