Maria Kollander Lægeholding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 800.000 kr. (96% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2019–2026
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | — | — | — | 485 | 63.669 | 14.183 | 32.020 | 34.937 |
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | — | 485 | 63.669 | 14.183 | 32.020 | 34.937 |
| Anlægsaktiver i alt | 1.217.724 | 1.259.221 | 1.243.372 | 1.221.182 | 1.250.514 | 1.270.819 | 1.163.478 | 1.204.397 |
| Aktiver i alt | 1.217.724 | 1.259.221 | 1.243.372 | 1.221.667 | 1.314.183 | 1.285.002 | 1.195.498 | 1.239.334 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 507.508 | 274.445 | 88.013 | 14.950 | 66.212 | 24.310 | 44.110 | 58.111 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 507.508 | 274.445 | 88.013 | 14.950 | 66.212 | 24.310 | 44.110 | 58.111 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | -57.508 | 175.555 | 361.987 | 435.535 | 447.457 | 439.873 | 437.910 | 426.826 |
| Årets resultat | 660.216 | 774.560 | 770.583 | 751.357 | 781.254 | 832.721 | 750.696 | 829.836 |
| Egenkapital i alt | 710.216 | 984.776 | 1.155.359 | 1.206.717 | 1.247.971 | 1.260.692 | 1.151.388 | 1.181.223 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | -46.481 | -7.842 | -9.445 | -9.140 | -10.078 | -8.180 | -12.250 | -11.129 |
| Resultat af primær drift | -46.481 | -7.842 | -9.445 | -9.140 | -10.078 | -8.180 | -12.250 | -11.129 |
| Resultat før skat | 660.216 | 774.560 | 770.583 | 751.357 | 781.254 | 832.721 | 750.696 | 829.836 |
| Årets resultat | 660.216 | 774.560 | 770.583 | 751.357 | 781.254 | 832.721 | 750.696 | 829.836 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | 0 | 0 |
| Udbytte | — | — | — | — | — | 820.000 | 860.000 | 800.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Hovedaktiviteten består af at besidde kapitalandele i et alment lægeselskab.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets resultat efter skat udgør 829.836 kr. mod 750.696 kr. sidste år.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.