Jass Group ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 3 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 18.466.581 | 20.674.632 | 33.838.283 | 39.177.347 | 39.441.817 | 45.521.150 | 47.459.036 | 36.682.003 |
| Omsætningsaktiver i alt | 52.005.745 | 42.656.909 | 62.087.209 | 75.052.643 | 74.437.680 | 81.238.611 | 79.826.934 | 63.513.681 |
| Anlægsaktiver i alt | 87.945.157 | 79.016.304 | 74.877.229 | 66.233.351 | 52.943.737 | 43.803.762 | 34.871.815 | 27.119.058 |
| Aktiver i alt | 139.950.902 | 121.673.213 | 136.964.438 | 141.285.994 | 127.381.417 | 125.042.373 | 114.698.749 | 90.632.739 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 137.962.554 | 106.713.769 | 114.529.429 | 103.690.294 | 77.188.023 | 75.112.326 | 56.163.575 | 28.857.004 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 137.962.554 | 106.713.769 | 114.529.429 | 103.690.294 | 77.188.023 | 75.112.326 | 56.163.575 | 28.857.004 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | 1.938.348 | 14.909.444 | 22.385.009 | 37.543.614 | 47.779.624 | 49.880.047 | 58.485.174 | 61.725.735 |
| Årets resultat | 1.938.348 | 12.208.636 | 9.098.182 | 13.598.361 | 8.739.462 | 2.891.299 | 7.151.584 | 5.708.097 |
| Egenkapital i alt | 1.988.348 | 14.959.444 | 22.435.009 | 37.593.614 | 50.142.460 | 49.930.047 | 58.535.174 | 61.775.735 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | 14.686.234 | 32.779.186 | 29.411.701 | 35.098.093 | 33.670.514 | 21.328.405 | 24.663.824 | 23.665.939 |
| Resultat af primær drift | 4.513.920 | 17.333.031 | 13.933.380 | 19.098.787 | 13.619.342 | 5.574.991 | 8.282.941 | 6.807.143 |
| EBITDA | 10.465.130 | 26.190.540 | 22.768.029 | 27.997.795 | 25.449.650 | 14.412.091 | 17.505.337 | 15.733.992 |
| Resultat før skat | 3.570.073 | 16.339.540 | 12.737.509 | 18.018.701 | 12.514.987 | 5.578.128 | 9.794.819 | 7.978.693 |
| Årets resultat | 1.938.348 | 12.208.636 | 9.098.182 | 13.598.361 | 8.739.462 | 2.891.299 | 7.151.584 | 5.708.097 |
| Personaleomkostninger | 4.221.104 | 6.588.646 | 6.643.672 | 7.100.298 | 8.220.864 | 6.596.689 | 7.158.487 | 7.931.947 |
| Af- og nedskrivninger | 5.951.210 | 8.857.509 | 8.834.649 | 8.899.008 | 11.830.308 | 8.837.100 | 9.222.396 | 8.926.849 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 22 | 25 | 25 | 26 | 28 | 17 | 14 | 16 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Koncernens og selskabets væsentligste aktiviteterKoncernens hovedaktivitet består i udvikling, produktion og salg af ure til urbranchen. Moderselskabets hovedaktivitet består i at eje kapitalandele i andre selskaber, foretage investeringer og formueforvaltning samt anden beslægtet virksomhed hertil.
Koncernens resultatopgørelse for 2025 udviser et overskud på kr. 5.708.097, og koncernens balance pr. 31. december 2025 udviser en egenkapital på kr. 61.775.735.Koncernen anser årets resultat for tilfredsstillende og inden for tidligere års forventning. Ledelsen forventer et resultatet for det kommende regnskabsår i niveauet 5-7 mio. kr.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.