Komplementarselskabet Høje Taastrup C ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
31.678 kr.+9,2%
Bruttofortjeneste 2025
+31,9%
Gennemsnitlig vækst pr. år 2019–2025
Nøgletal
202585,7%
Soliditetsgrad
7,0×
Likviditetsgrad
15,8%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
indkomstår 20242024Skattepligtig indkomst 28.998 kr.6.358 kr.
2023Skattepligtig indkomst 29.767 kr.6.534 kr.
2022Skattepligtig indkomst 24.218 kr.5.324 kr.
2021Skattepligtig indkomst 25.866 kr.Fratrukket underskud 10.134 kr.5.676 kr.
2020Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 1.685 kr.0 kr.
2019Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 5.681 kr.0 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Koncernregnskab
2019- Bruttofortjeneste
- 6.024 kr.
- Årets resultat
- 5.681 kr.
- Egenkapital
- 38.181 kr.
- Aktiver i alt
- 73.181 kr.
Tallene ovenfor på siden gælder selskabet alene (modervirksomheden); koncerntallene omfatter også dattervirksomheder.
Regnskabstal2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | 73.181 | 73.991 | 45.242 | 64.913 | 41.211 | 113.172 | 131.822 |
| Omsætningsaktiver i alt | 73.181 | 73.991 | 95.242 | 114.913 | 141.211 | 163.172 | 181.822 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 73.181 | 73.991 | 95.242 | 114.913 | 141.211 | 163.172 | 181.822 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 35.000 | 34.125 | 27.573 | 28.350 | 31.437 | 32.029 | 26.061 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 35.000 | 34.125 | 27.573 | 28.350 | 31.437 | 32.029 | 26.061 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | -11.819 | -10.134 | 17.669 | 36.563 | 59.774 | 81.143 | 105.761 |
| Årets resultat | 5.681 | 1.685 | 27.803 | 18.894 | 23.211 | 21.369 | 24.618 |
| Egenkapital i alt | 38.181 | 39.866 | 67.669 | 86.563 | 109.774 | 131.143 | 155.761 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Bruttofortjeneste | 6.024 | 2.174 | 36.000 | 26.750 | 31.250 | 29.001 | 31.678 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | — | — | 33.501 | 24.218 | 29.767 | 27.749 | 31.713 |
| Årets resultat | 5.681 | 1.685 | 27.803 | 18.894 | 23.211 | 21.369 | 24.618 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets formål er at være komplementar i Høje Taastrup C P/S
Resultatet for året er som forventet, hvilket af ledelsen vurderes tilfredsstillende. Selskabet forventer i 2025 et resultat på niveau med 2024.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.