Italian Invest ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2022Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Finansmanagement ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 696 | 33.753 | 4.415 | 421 | 59.091 | 3.226.001 | 4.067.664 | 2.568.584 |
| Omsætningsaktiver i alt | 41.843 | 33.753 | 4.415 | 421 | 59.091 | 9.028.425 | 9.642.305 | 5.132.159 |
| Anlægsaktiver i alt | 97.085 | 8.552.053 | 9.206.342 | 9.647.033 | 12.507.226 | 5.711.915 | 2.469.364 | 7.528.661 |
| Aktiver i alt | 138.928 | 8.585.806 | 9.210.757 | 9.647.454 | 12.566.317 | 14.740.340 | 12.111.669 | 12.660.820 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 102.000 | 9.000 | 119.368 | 127.908 | 17.501 | 4.233.225 | 2.350.190 | 591.788 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | 8.812.306 | 8.958.256 | 422.256 | 4.210.256 | 0 | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 102.000 | 8.821.306 | 9.077.624 | 550.164 | 4.227.757 | 4.233.225 | 2.350.190 | 591.788 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 950.000 | 950.000 | 950.000 | 950.000 | 950.000 |
| Overført resultat | -13.072 | -285.500 | 83.133 | 55.595 | 7.388.560 | 9.557.115 | 8.811.479 | 11.119.032 |
| Årets resultat | -13.072 | -272.428 | 368.634 | -27.538 | -758.730 | 89.168.554 | -745.636 | 2.307.553 |
| Egenkapital i alt | 36.928 | -235.500 | 133.133 | 9.097.290 | 8.338.560 | 10.507.115 | 9.761.479 | 12.069.032 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Omsætning | — | — | 0 | 0 | — | — | — | — |
| Bruttofortjeneste | — | — | — | — | -754.806 | -8.648.846 | -739.176 | -238.511 |
| Resultat af primær drift | -13.069 | -272.428 | -34.500 | -22.315 | -754.806 | -8.648.846 | -739.176 | -238.511 |
| Resultat før skat | -13.072 | -272.428 | 465.500 | -27.538 | -758.730 | 89.629.044 | -745.636 | 2.293.276 |
| Årets resultat | -13.072 | -272.428 | 368.634 | -27.538 | -758.730 | 89.168.554 | -745.636 | 2.307.553 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | — | 0 |
| Udbytte | — | — | — | — | — | 87.000.000 | 0 | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Description of key activities of the companyLike previous years, the activities has consisted of functioning as a holding company for companies that make investments in renewable energy.
Significant changes in the company's activities and financial mattersThere have been no significant changes in activities and financial matters. The ordinary result after tax amounts to TDKK 2.308 compaired to TDKK -746 last year. Management considers this year’s result to be in line with expectations for 2025. In 2025, the Company has continued its activity within renewable energy focusing on Battery Energy Storage Systems (BESS) and has established a group structure in Italy consisting of an Italian holding company SUNNA Holding Srl. and 6 underlying SPVs SUNNA I Srl. – SUNNA VI Srl. Each of these SPVs contains BESS projects each with a capacity of 250 – 350 MWp (4h) and thus a total capacity of 1.5 – 1.7 GWp (4h). The projects will be brought to AU corresponding to ready-to-construct approval, after which the projects will be sought to be sold individually or together.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.