Vallø Selskabet ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 1 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | — | 0 | — | — | — | 1.686 | 1.092 | 14 |
| Omsætningsaktiver i alt | 0 | 0 | 22.154 | 8.690 | 3.158 | 101.422 | 6.785 | 19.731 |
| Anlægsaktiver i alt | 2.000 | — | 89.381 | 115.127 | 0 | 407.683 | 88.418 | 0 |
| Aktiver i alt | 2.000 | 0 | 111.535 | 123.817 | 3.158 | 509.105 | 95.203 | 19.731 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 2.000 | 7.430 | 30.321 | 28.122 | 26.966 | 129.683 | 48.966 | 68.899 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 2.000 | 7.430 | 30.321 | 28.122 | 26.966 | 129.683 | 48.966 | 68.899 |
| Selskabskapital | 2.000 | 2.000 | 2.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 | 40.000 |
| Overført resultat | -2.000 | 6.033 | -48.167 | -59.432 | -63.808 | -66.261 | -42.181 | -89.168 |
| Årets resultat | -2.000 | 46.033 | 88.644 | 14.481 | -119.503 | 403.229 | -333.185 | -95.405 |
| Egenkapital i alt | 0 | -7.430 | 81.214 | 95.695 | -23.808 | 379.422 | 46.237 | -49.168 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | -2.000 | -5.430 | -2.450 | -13.538 | -4.646 | -6.226 | -12.950 | -6.797 |
| Resultat af primær drift | — | -5.430 | -2.450 | — | -4.646 | -6.226 | -12.950 | -6.797 |
| Resultat før skat | -2.000 | 46.033 | 86.686 | 11.555 | -120.661 | 400.479 | -333.720 | -97.429 |
| Årets resultat | -2.000 | 46.033 | 88.644 | 14.481 | -119.503 | 403.229 | -333.185 | -95.405 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | 0 | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | 2 | 2 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af fungere som holdingselskab, samt drive formuepleje og investeringsvirksomhed.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets bruttotab udgør -6.797 kr. mod -12.950 kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør -95.405 kr. mod -333.185 kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende. Regnskabsåret har været præget af... Selskabets likvider er i 2025 faldet med 1.078, nemlig fra 1.092 til 14
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.